22 października na stronie Sejmu pojawił się rządowy projekt o ustawie zmiany podatku akcyzowego. Nowelizacja ta szczególnie uderza w producentów wyrobów alkoholowych i tytoniowych.
Projekt zmiany ustawy zakłada podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10%. Po zmianach tych następować mają kolejne podwyżki – na lata 2023-2027 zaproponowano wprowadzenie "mapy drogowej", czyli harmonogramu, który zakłada rokroczne podwyżki podatku akcyzowego o 5%.
W przypadku wyrobów tytoniowych podwyższona zostanie minimalna stawka akcyzy na papierosy z obecnych 100% do 105%. Wprowadzona ma zostać również minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia o wysokości 100% całkowitej kwoty akcyzy. Zmiany nie ominą również wyrobów nowatorskich, których stawka kwotowa ma być podniesiona o 100%. W latach 2023-2027, podobnie jak w przypadku alkoholi, co roku stawka kwotowa ma być podnoszona o 10% – co tyczy się papierosów, tytoniu do palenia cygara i cygaretek, wyrobów nowatorskich oraz suszu tytoniowego.
Branża o znacznej podwyżce akcyzy
Proponowana zmiana wywołała wzburzenie w branży alkoholowej i tytoniowej. Uwagi do projektu zgłosiły w sumie 34 podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych lub reprezentujące takie podmioty, w tym m.in. Związek Pracodawców – Polska Rada Winiarstwa, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, Związek Pracodawców – Polski Przemysł Spirytusowy, Philip Morris Polska Distribusion Sp. z o.o., Imperial Tobacco Polska SA czy Stowarzyszenie Polska Wódka.
Wśród uwag do projektu zmiany ustawy znalazły się obawy dotyczące wpływu proponowanych zmian na powiaząne branże:
Głęboki sprzeciw dla sposobu, w jaki opublikowany został projekt zmian wyraziła branża tytoniowa, w tym Imperial Tobacco Polska S.A. Nowelizacja opublikowana została z zaskoczenia w piątek 8 października, w momencie gdy na dni 11-12 października zaplanowane było, zorganizowane przez Ministerstwo Finansów, posiedzenie Forum Akcyzowego.
Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy podkreślił istotny wpływ branży na gospodarkę kraju oraz trudną sytuację, w jakiej znajduje się już teraz.