Jak dotrzeć do klientów w sieci? Poznaj narzędzia marketingu online

Jak dotrzeć do klientów w sieci? Poznaj narzędzia marketingu online

257 milionów nowych użytkowników pojawiło się w sieci na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Dla biznesów oznacza to 257 potencjalnych klientów. Pytanie jak nich dotrzeć?

Z pomocą przychodzą narzędzia marketingu online. Internet nie tylko udostępnił firmom nowe kanały sprzedaży, ale przede wszystkim umożliwił prowadzenie nowych form komunikowania z potencjalnymi klientami.

Kiedyś na rynku globalnym działały wyłącznie wielkie koncerny. Dziś o klienta globalnego walczą także małe firmy, zlokalizowane w dowolnym miejscu na świecie. Z pomocą narzędzi marketingu online  - m.in. pozycjonowania w wyszukiwarkach, Google Ads czy content marketingu - są w stanie skutecznie konkurować z rynkowymi gigantami. Efektywna strategia sprzedaży bazuje bowiem na dobrym pomyśle, a nie na działaniach angażujących duże środki finansowe w kreację, która przejdzie przez Internet bez echa.

Z czego powinna być zbudowana efektywna strategia sprzedaży?

Sebastian Kopiej z agencji Commplace zwraca uwagę na to, że efektywna strategia powinna skupiać się na zaspokojeniu najważniejszych potrzeb klientów, a oni coraz częściej poszukują informacji o produktach.

Współcześnie na rynku mamy do czynienia z prosumentami. To aktywni konsumenci. Tacy, którzy przed samą transakcją zakupu samodzielnie, dynamicznie poszukują wszelkich informacji - o produktach, producentach, ich konkurencji oraz alternatywnych rozwiązaniach dostępnych na rynku. Prosumenci wchodzą w interakcję z przekazami reklamowymi i głośno wyrażają o nich własne zdanie. Aktywnie angażują się w polecanie lub odradzanie zakupu konkretnych produktów i usług, wpływając tym samym na kształtowanie się popytu i podaży.

Sebastian Kopiej z agencji Commplace

Opracowanie efektywnej strategii sprzedaży wymaga zdyscyplinowanego realizowaniu kilku etapów obejmujących: analizę aktualnej sytuacji, identyfikację potrzeb i preferencji grup docelowych, sformułowanie celu strategicznego i obszaru działań. W kolejnym kroku konieczne jest rozplanowanie realizacji celu na szczegółowe działania sprzedażowe i marketingowe.

Sięgnij po więcej dzięki marketingowi online

Obecnie dostępne narzędzia marketingu online mają niemal niczym nieograniczone możliwości:

  • kampania reklamowa w social mediach,
  • kampania Google Ads,
  • Marketing Conversion,
  • kampania mailingowa/ newsletter,
  • tworzenie firmowych stron WWW,
  • tworzenie i prowadzenie bloga firmowego,
  • współpraca z blogerami.

Narzędzia te zmieniają się niemal każdego dnia. Z jednej strony w reakcji na coraz to nowe potrzeby firm, które z nich korzystają. Z drugiej strony te zmiany to odpowiedź na dynamicznie zmieniające się podejście konsumentów, którzy są końcowymi odbiorcami wszystkich wysyłanych komunikatów.

Proces planowania efektywnej strategii sprzedaży wykorzystującej narzędzia online, należy rozpocząć od określenia roli, jaką odgrywać będzie internet w stosunku do rozwoju firmy i marki. Strategia powinna zakładać elastyczność i podążanie z duchem ciągle zmieniających się możliwości narzędzi online. Istotą całego procesu budowy strategii jest znalezienie obszarów, w których internet może w efektywny rynkowo i ekonomicznie sposób przyczynić się do budowy lub wzmocnienia marki.

Sebastian Kopiej

Efektywna strategia sprzedaży – czy wdrożyłeś najważniejsze narzędzia marketingu online?

Jakie narzędzia marketingu online należy ująć w swojej strategii sprzedaży online? Jak doradza Sebastian Kopiej, powinny być to narzędzia, z których aktualnie korzystają nasi potencjalni klienci.

Zmienność i szybkość procesów zachodzących w internecie determinują podejście do poszczególnych narzędzi i możliwości korzystania z ich funkcjonalności. Sukces każdego biznesu zależy od efektywnego wykorzystywania tego, co jest dla niego dostępne. Samo wdrożenie do planu poszczególnych narzędzi jest niewystarczające. Należy nauczyć się w pełni korzystać z tego, co dane narzędzie nam umożliwia. I jednocześnie obserwować, jakie działania wzbudzają przychylność i aprobatę naszej grupy docelowej.

Sebastian Kopiej

Najnowsze podejście do sprzedaży i marketingu zakłada skupienie uwagi nie tyle na produkcie, cenie i miejscu sprzedaży, ale na kliencie – jego potrzebach i preferencjach. Efektywna strategia sprzedaży zakłada koncentrowanie się nie tyle na ofercie produktowej, ale na wartościach istotnych dla klienta. Na jego wygodzie nabywania i użytkowania oferowanych produktów lub usług. Promocję zastąpiła komunikacja i budowanie długofalowych relacji, a narzędzia marketingu online idealnie się przy tym sprawdzają. Media społecznościowe i aktualizowane na bieżąco strony internetowe to w dzisiejszym świecie nasza baza, dużo bardziej istotna od siedziby firmy i sieci tradycyjnej dystrybucji.

 

Źródło: informacja prasowa Commplace