Dlaczego warto dbać o czystość obiektów? Kärcher radzi

Dlaczego warto dbać o czystość obiektów? Kärcher radzi

Na co należy ukierunkować firmy zarządzające obiektami i firmy sprzątające aby we właściwy sposób dbały o czystość? W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie jakiego rodzaju i wielkości powierzchnie zazwyczaj wymagają czyszczenia i porządków. W sytuacji kiedy do wysprzątania są duże obiekty, ważne by porządki postępowały szybko i dokładnie oraz koszty eksploatacji były współmierne do efektów czyszczenia. Aby podołać wyzwaniom jakie stoją przed firmami zrządzającymi i sprzątającymi, warto zdecydować się na urządzenia czyszczące, które zautomatyzują proces czyszczenia, przyspieszą go, zapewnią doskonały efekt końcowy oraz zminimalizują koszty eksploatacji.

Jest wiele powodów, dla których warto dbać o czystość w budynkach czy na terenach zewnętrznych. Zapobieganie wypadkom jest jednym z nich. Przykładowo aż 15% wszystkich wypadków jest spowodowana pośliźnięciem się i w konsekwencji upadkiem.  Warto pamiętać, że kurz zalegający na powierzchni znacznie zmniejsza jej przyczepność co może spowodować wypadek.

Nie trzeba chyba przypominać, że czystość również pozytywnie wpływa  na wygląd każdego budynku. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a poziom czystości jest rzeczą, na którą ludzie zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Czystość otoczenia wpływa także pozytywnie na osoby użytkujące budynek. Dowiedziono, że w czystym otoczeniu ludzie wykazują większą dbałość o rośliny  i wyposażenie.

Wysoki standard higieny to kolejny powód dla którego regularne i właściwe sprzątanie jest tak istotne, zwłaszcza

gdy mowa o czyszczeniu sanitariatów i szatni. Zagrożenie dla zdrowia, jakie niesie ze sobą nieodpowiednie zadbanie o higienę w takich miejscach, jest niedopuszczalne.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym powodem, dla którego należy utrzymywać czystość jest fakt, że dzięki temu utrzymujemy wartość nieruchomości i całego wyposażenia. Na przykład piasek czy kurz może porysować i zmatowić powierzchnię podłogi, wtedy szybciej ulega ona niszczeniu  Podobnie wykładziny, jeśli nie są regularnie dogłębnie czyszczone, zdecydowanie szybciej niszczeją i wymagają wymiany.

Korzyści płynące z utrzymywania czystości muszą się bilansować z kosztami jakie ponosimy na jej utrzymanie. Koszty te bywają często „ukryte” w ogólnych kosztach administracyjnych i zazwyczaj są bagatelizowane Dlatego też łatwo przeoczyć ile tak naprawdę kosztuje nas czyszczenie.  Koszty te mogą stanowić nawet 50 % wszystkich kosztów utrzymania obiektu (rachunki, konserwacja etc.). Z tego 85% to wynagrodzenie osoby sprzątającej, 5% administracja, 5% środki czyszczące i 5% zakup i utrzymanie sprzętu czyszczącego.

Przykładowo w przypadku pielęgnacji posadzek koszt codziennego czyszczenia wynosi między 10 a 20 euro za metr kwadratowy w ciągu roku. Przy czym dokładny koszt zależy od rodzaju posadzek, sposobu czyszczenia i firmy sprzątającej a także od wymogów poziomu higieny. Koszty te można zmniejszyć inwestując w zakup maszyn czyszczących przeznaczonych do czyszczenia np. dużych powierzchni.

Nasuwa się więc pytanie: w jaki sposób można zmniejszyć koszty czyszczenia nie rezygnując z jakości. Wszystko zaczyna się od rozplanowania przestrzennego powierzchni biura . np. prosty, przejrzysty plan podłóg zdecydowanie ułatwi pracę zamiatarkom, szorowarkom i innym urządzeniom sprzątającym. Na każdym piętrze powinno znajdować się pomieszczenie przeznaczone na sprzęt czyszczący. Meble również nie powinny utrudniać sprzątania - przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na wielkość przerwy między meblem a podłogą. Jednak najważniejszy jest wybór odpowiedniej nawierzchni a co za tym idzie odpowiedniego sprzętu czyszczącego (np. szorowarki z głowicą walcową czy tarczową)

Zakładając, że eksploatacja jest umiarkowana, koszty codziennego utrzymania w czystości posadzek pokrytych wykładziną i twardych powierzchni (naturalny kamień, płytki, klinkier, drewno) są porównywalne.  W rzeczywistości jednak sprzątanie powierzchni twardych jest łatwiejsze, ponieważ usuwanie wilgotnych lub tłustych zabrudzeń nie wymaga skomplikowanych metod, plamy zdarzają się rzadko a podstawowe czyszczenie nie stanowi problemu.

Wśród twardych powierzchni należy rozróżnić dodatkowo powierzchnie jednorodne takie jak PCV, linoleum czy płytki ceramiczne i powierzchnie porowate takie jak drewno, kamień naturalny czy klinkier. Powierzchnie jednorodne mają to do siebie, że brud nie gromadzi się na nich ponieważ ich struktura jest zwarta. Dlatego też są łatwe w czyszczeniu i to zarówno na sucho jak i na mokro. Porowate posadzki mają dużo mniejszą odporność na brud, który może zalegać w zakamarkach i porach materiału.

Gdy już wszystkie konieczne ustalenia co do projektu pomieszczenia mamy za sobą, możemy zająć się wyborem najpraktyczniejszej, a przy tym najbardziej opłacalnej technologii czyszczenia. Metoda czyszczenia na mokro jest szczególnie polecana dla posadzek twardych, ponieważ woda wiąże cząsteczki brudu, tym samym nie dopuszczając do ich wzburzania i opadania na meblach oraz innych przedmiotach (tzw. zabrudzenia wtórne). Nie mówiąc już o zdecydowanie lepszych rezultatach osiąganych tą metodą. Czyszczenie zasadnicze można wykonywać ręcznie za pomocą mopa lub z użyciem szorowarki, która w jednym przejeździe roboczym czyści na mokro oraz osusza podłogę. Można ich używać zarówno do czyszczenia okresowego jak i podstawowego.

Do czyszczenia posadzek w umywalniach, łazienkach i toaletach idealnie nadaje się urządzenie wielofunkcyjne AP 100/50 M. To urządzenie wysokociśnieniowe oraz odkurzacz na mokro w jednym. Pozwala na usunięcie wody pozostającej na powierzchni po czyszczeniu ciśnieniowym, a tym samym na stosowanie urządzenia na posadzkach bez odpływu. Polecane do czyszczenia łazienek i umywalni, które powinny być dostępne od razu po przeprowadzeniu czyszczenia. AP 100/50 M to urządzenie, które doskonale sprawdza się w hotelach i ośrodkach SPA, obiektach użyteczności publicznej, łaźniach przemysłowych, obiektach sportowych i wielu innych. Jest to maszyna niezbędna dla firm sprzątających administrujących tego typu obiektami.

Właściwą dbałość o czystości obiektu łatwo można zweryfikować w miejscach tak wrażliwych jak kuchnie i sanitariaty. Te obszary zawsze stanowią niemałe wyzwanie dla firm zarządzających obiektami, w których ruch gości i pracowników jest intensywny.  Rozwiązaniem jest stosowanie w sprzątaniu tych pomieszczeń profesjonalnego sprzętu, który sprawnie zapewni wysoki poziom higieny. Firma Kärcher poleca dla takich właśnie zastosowań nowe profesjonalne urządzenie do czyszczenia parą o uniwersalnym zastosowaniu o symbolu SG 4/4. Parownica SG 4/4 gwarantuje właściwe utrzymania czystości w pomieszczeniach sanitarnych obiektów użyteczności publicznej, a także w branży hotelarskiej i restauracyjnej, w szpitalach i domach opieki. Profesjonalna parownica SG 4/4 usuwa skutecznie naprawdę uciążliwe zabrudzenia z wszystkich wodoodpornych powierzchni, m.in. podłóg, luster, sanitariatów, piekarników czy okapów. Urządzenie pozostawia te powierzchnie higienicznie czyste. SG 4/4 zapewnia bowiem bakteriobójczą skuteczność dezynfekcji na poziome 99,999%, co potwierdzają Clinical Laboratory Improvement Amendments (CLIA), Deutsche Akkreditierungsstelle GmbH (DAkkS) oraz College of American Pathologists (CAP). Równocześnie parownica SG 4/4 jako urządzenie przyjazne środowisku zapewnia higieniczne czyszczenie bez użycia chemicznych środków czyszczących, jedynym medium roboczym jest woda. Ochrona dotyczy zatem i środowiska i portfela.

Standardowym sprzętem, służącym do czyszczenia wykładzin podłogowych jest zwykły odkurzacz jednofunkcyjny T 10/1 eco!efficiency, zaprojektowany tak, by był ultra cichy (zaledwie 54 dB(A)), a jednocześnie niezwykle wydajny i łatwy w obsłudze. Dodatkowym atutem tego odkurzacza jest niski pobór mocy (750 W), jednak dzięki optymalizacji przepływu powietrza jego wydajność powierzchniowa jest niemal identyczna, jak odkurzaczy o mocy 1300 W (sięga 98%). Ponadto opisywany odkurzacz został wyposażony w specjalnie zaprojektowany przewód zasilający, który w razie uszkodzenia może zostać wymieniony samodzielnie przez osobę użytkującą odkurzacz, bez potrzeby serwisowania go. Obecnie  w promocji trwającej do 31 lipca 2016 dostępny w atrakcyjnej cenie.

Do czyszczenia mebli tapicerowanych, dywanów, wykładzin i podłóg twardych można zastosować charakteryzujące się bardzo wysoką wydajnością urządzenie ekstrakcyjne Puzzi 10/2 Adv, które efektywnie czyści runo wykładziny (usuwając jednocześnie nieprzyjemne zapachy) i pozostawia jedynie minimalną wilgoć – w praktyce przekłada się to na możliwość użytkowania sprzątanych powierzchni niemal natychmiast po zakończeniu prac czyszczących. Do niewątpliwych zalet tego urządzenia należy możliwość dostosowania jego trybu pracy do stopnia zabrudzenia powierzchni (jedno lub dwa przejścia robocze), zostało ono również wyposażone w szereg akcesoriów zwiększających komfort użytkowania – są to między innymi elastyczna dysza podłogowa wyposażona w dopasowujące się do czyszczonej powierzchni listwy, duży włącznik (który dzięki gabarytowi można bezproblemowo obsługiwać stopą), łatwy do wyjęcia zbiornik na brudną wodę czy wytrzymałe szybkozłącze pozwalające błyskawicznie połączyć wąż z dyszą. Obecnie  w promocji trwającej do 31 lipca 2016 dostępny w atrakcyjnej cenie.

Poza sprzętami wymienionymi wyżej w oferowanym przez firmę Kärcher asortymencie znajdują się również odkurzacze plecakowe, szorowarki (dedykowane zwłaszcza obiektom z ośrodkami SPA i basenami lub saunami), zamiatarki (z trakcją i bez) i inne urządzenia pomocne w utrzymywaniu czystości w dowolnym obiekcie niezależnie od jego wielkości.

Firmy administrujące obiektami dużych placówek handlowych, centrów logistycznych etc. stają przed niemałym wyzwaniem dobrania odpowiedniego sprzętu. W tego typu obiektach dominują zazwyczaj twarde posadzki  (m.in. posadzki gresowe, podłogi epoksydowe czy beton zacierany). Do podłóg twardych idealnie nadają się szczotki walcowe, gwarantujące do sześciu razy wyższą siłę nacisku oraz dokładne czyszczenie także powierzchni strukturalnych. Szczotki tarczowe z kolei gwarantują długi czas kontaktu z podłogą oraz czyszczenie zachowawcze gładkich powierzchni. Typ czyszczonej powierzchni ma wpływ również na wybór belek ssących. Wybór prostej belki wskazany jest najbardziej w przypadku czyszczenia wielu różnych rodzajów posadzek, a belki łukowej z kolei w przypadku czyszczenia podłóg flitowanych. Szorowarki Kärcher mogą pracować w trybie ekologicznym eco!efficiency, który doskonale sprawdza się w czyszczeniu codziennym. Wpływa na obniżenie poziomu głośności pracy oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przy niewielkiej redukcji siły turbiny ssącej i silników szczotek. Zaletą szorowarek Kärcher jest system DOSE. System DOSE to oszczędność chemii (nie trzeba wylewać środka z którego w danym momencie nie korzystamy) i dłuższa żywotność komponentów (dwa oddzielne zbiorniki na chemię i wodę).

Reklama