Polski start-up buduje bazową sieć najnowszej generacji 5G. Efektem projektu Thorium Space ma być urządzenie nadawczo-odbiorcze dla sieci 5G pracujące kilka pasm wyżej niż dotąd wykorzystywane pasma. To pozwoli uzyskać przepustowość wielokrotnie wyższą niż obecnie.
W unikatowym na światową skalę urządzeniu znajdą się aktywnie sterowane macierze antenowe, co pozwoli na inteligentne wykorzystanie zasobów sieci. Część radiowa urządzenia ma pracować w otwartym standardzie Open RAN, zatem można ją będzie integrować z dowolnymi operatorami i urządzeniami innych producentów.
Thorium Space to innowacyjny start-up, który dotychczas był znany z nowatorskich rozwiązań dla przemysłu kosmicznego. Teraz polska firma buduje autorską technologię dla piątej generacji sieci komórkowych. W efekcie powstanie nowatorski na światową skalę moduł nadawczo-odbiorczy stacji bazowej (BTS), pracujący w zakresie fal milimetrowych (26–28 GHz) dla sieci 5G, zintegrowany z modułem anteny macierzowej o elektronicznie sterowanej wiązce.
W projekcie zostaną zastosowane unikatowe technologie. Aktywnie sterowane macierze antenowe pozwolą na inteligentne wykorzystanie zasobów sieci. Część radiowa urządzenia będzie pracować w otwartym standardzie Open RAN, dzięki czemu można ją integrować z dowolnymi operatorami czy urządzeniami innych producentów.
Wartość projektu autorskiej technologii dla piątej generacji sieci komórkowych wynosi ponad 13,6 mln zł, przy czym 10 mln zł pochodzi z dofinansowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki temu już w III kwartale 2023 roku może powstać pierwsza całkowicie polska sieć 5G.
Jak wskazuje, w tworzeniu urządzenia Thorium Space wykorzystało doświadczenie z branży kosmicznej. Większość anten macierzowych w pasmach milimetrowych jest ceramiczna, Polakom jako pierwszym udało się ją zbudować z materiałów organicznych.
Już w przyszłym roku ma powstać pierwsza demonstracyjna sieć, prawdopodobnie we Wrocławiu. Trwają już rozmowy z firmą, która będzie odpowiedzialna za oprogramowanie.