Gruzińscy producenci wina ponownie będą mieli szansę zaprezentować się w Warszawie. Zainteresowanie winami z Gruzji stale rośnie. W pierwszych trzech miesiącach 2025 roku wartość eksportu do Polski wzrosła o 22%.
3 czerwca 2025 odbędzie się druga edycja Georgian Grand Tasting, którą uświetni najmłodszy Master of Wine z Niemiec – Konstantin Baum. To kontynuacja ubiegłorocznego wydarzenia i odpowiedź na stale rosnące zainteresowanie winami z Gruzji w naszym kraju.
Historyczny wzrost eksportu do Polski w 2024 roku utrzymuje się nadal – wskazują dane Narodowej Agencji Wina z Gruzji. 12% wzrost w 2024 znajduje kontynuację w 2025 roku. W pierwszym kwartale 2025, w porównaniu do analogicznego okresu w 2024 roku, wartość eksportu do Polski wzrosła o 22%, a ilość – o 25% w osiągając blisko 2 miliony litrów, co potwierdza rosnącą popularność gruzińskich win w Polsce. Dynamiczny rozwój wspierają działania promocyjne, w tym misje biznesowe i programy edukacyjne w Europie, Azji i USA. Polska, jako jeden z pięciu najważniejszych rynków eksportowych, odgrywa w tych planach szczególną rolę.
Georgian Grand Tasting 2025
Formuła tegorocznego wydarzenia nieco się zmieniła i rozwinęła względem ubiegłorocznej. Przede wszystkim będzie to wyjątkowa okazja by spotkać się z najmłodszym Master of Wine, popularyzatorem i edukatorem winiarskim — Konstantinem Baumem. To influencer, którego kanał na YouTube śledzi ponad 175 000 pasjonatów wina z całego świata, założyciel innowacyjnej platformy e-learningowej Cellar Class i importer rzemieślniczych win poprzez Baum Selection. Konstantin podczas Georgian Grand Tasting 2025 poprowadzi dwa wyjątkowe masterclassy o dynamicznym świecie gruzińskiego wina.
Gruzińskie wina to ciągle nieodkryty świat dla wielu konsumentów. Wspaniale jest poznać smak tych wyjątkowych trunków, ale jeszcze bardziej satysfakcjonujące jest umożliwienie ich spróbowania szerszemu gronu konsumentów. Dlatego wydarzenia, takie, jak Georgian Grand Tasting są niezwykle cenne dla branży winiarskiej. To szansa na spotkanie twarzą w twarz z producentami, poznanie historii winnicy i kontekstu produkcji wina. Gruzińskie wina prezentują dziś bardzo interesujący przekrój przez gatunki, szczepy i rodzaje wina. Ich unikalny charakter, od qvevri po nowoczesne style, to podróż przez smaki i historię. Bardzo się cieszę, że będę mógł podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami Georgian Grand Tasting.

W ramach degustacji podczas Georgian Grand Tasting zaprezentują się 24 gruzińskie winnice: zarówno uznanych marek, jak i producentów butikowych, w tym wielu szukających partnerów w Polsce. To znakomita okazja by w 1 dzień, na miejscu w Warszawie zapoznać się z przekrojową ofertą winiarstwa gruzińskiego dla Polski. Potencjał win gruzińskich rośnie i stanowią one atrakcyjną okazję do rozwoju portfolio importerskiego. Po Georgian Grand Tasting 2024 wiele winnic znalazło nowych importerów w Polsce – zarówno w kanale off-trade jak i on-trade.
Dlaczego Polacy pokochali gruzińskie wina?
Wina z Gruzji coraz śmielej konkurują w Polsce z trunkami z Włoch czy Francji, przyciągając zarówno koneserów, jak i miłośników kulinarnych odkryć. Jak wynika z danych IWSR, Polscy konsumenci kojarzą gruzińskie wina ze znakomitym smakiem, dobrą relacją jakości do ceny oraz możliwościami łączenia ich z różnorodnymi potrawami.
Polscy konsumenci najczęściej kupują wina w supermarketach i dyskontach, które często wspierają popularyzację mniej kosztownych i mniej znanych win. Dzięki coraz lepszej współpracy biznesowej gruzińskich producentów z polskimi importerami, rodzimi konsumenci mają do wyboru coraz większy wachlarz win z Gruzji – od tych najbardziej popularnych, po unikalne wina najwyższej jakości.
Ostatni dzwonek na rejestrację na Georgian Grand Tasting 2025
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia dla profesjonalistów z branży winiarskiej uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z blisko 200 etykietami i spotkać się z ich producentami. Ponadto odbędą się trzy masterclassy prowadzone przez ekspertów, w tym, po raz pierwszy w Polsce przez Konstantina Bauma – najmłodszego niemieckiego Master of Wine, przedsiębiorcę i edukatora oraz Keti Prangulaishvili, znawczynię gruzińskiego winiarstwa.
To zamknięte wydarzenie skierowane jest do importerów, dystrybutorów, sommelierów i mediów branżowych. Rejestracja na wydarzenie jest już otwarta. Udział jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy zachęcają do jak najwcześniejszego zapisu. Formularze rejestracyjne dostępne są pod poniższymi linkami:
➡️ link do rejestracji dla degustację stolikową
➡️ link do rejestracji masterclass
foto: mat. prasowe