Miliony na uprawy wertykalne. Nowa spółka joint venture rusza z inwestycjami

Miliony na uprawy wertykalne. Nowa spółka joint venture rusza z inwestycjami

Włoska firma Planet Farms zainwestuje ponad 25 mln funtów w budowę zaawansowanej farmy wertykalnej w Wielkiej Brytanii. Nowy zakład o powierzchni 20 tys. mkw. ma rozpocząć działalność produkcyjną na początku 2027 r. Będzie to bliźniaczy obiekt względem działającej już farmy w Cirimido we Włoszech. Inwestycja jest realizowana w ramach planów nowo powołanej spółki joint venture Planet Farms i Swiss Life Asset Managers, która dysponuje kapitałem inwestycyjnym do 200 mln euro.

Sojusz w obszarze rolnictwa wertykalnego

Planet Farms i Swiss Life Asset Managers ogłosiły zawiązanie strategicznego partnerstwa, w ramach którego powołano spółkę joint venture. Jej celem jest przyspieszenie rozwoju infrastruktury rolniczej w kontrolowanym środowisku. Początkowy kapitał wynosi do 200 mln euro.

Swiss Life Asset Managers, część szwajcarskiej grupy Swiss Life, zadeklarowała wkład kapitałowy sięgający 125 mln euro na sfinansowanie rozwoju i budowy przyszłych obiektów do upraw w pomieszczeniach – informuje w komunikacie firma. Planet Farms natomiast wnosi do spółki opatentowaną technologię rolnictwa halowego, know-how w zakresie robotyki, automatyzacji oraz inżynierii agronomicznej.

Inwestycja w farmę wertykalną

Wśród pierwszych projektów realizowanych w ramach spółki znajduje się wspomniany brytyjski zakład – donosi portal Just Food. Inwestycja ma zostać uruchomiona w 2027 roku

Planet Farms zajmuje się uprawą wertykalną od 2018 roku. Jej siedziba znajduje się w Mediolanie, a działająca w ramach firmy farma jest zlokalizowana w Cirimido, skąd zaopatruje sklepy takie jak Carrefour, Iper, Esselunga i Aspiag.

Farmy wertykalne umożliwiają uprawę roślin w zamkniętych pomieszczeniach i kontrolowanych warunkach. Mimo że wymagają wysokich nakładów inwestycyjnych i energii m.in. do oświetlenia LED, oferują liczne korzyści środowiskowe takie jak: niższe zużycie wody, brak konieczności stosowania pestycydów, mniejsze zapotrzebowanie na powierzchnię i możliwość lokalizacji produkcji bliżej konsumenta.


foto: stockadobe(dear2627)

Reklama