System kaucyjny zacznie obowiązywać w Polsce od października 2025 roku. Na wiele miesięcy przed tą datą poparcie dla tego rozwiązania ma wynosić już ponad 70% – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Biostat. Wyniki wskazują, że akceptacja rośnie wraz z wiekiem i poziomem wykształcenia.
System kaucyjny z dużym poparciem wśród Polek i Polaków
O poparcie dla systemu kaucyjnego Biostat na zlecenie agencji doradczej 2PR spytał Polki i Polaków na przełomie stycznia i lutego 2025 roku. Wśród badanych z reprezentatywnej grupy osób powyżej 18. roku życia zamieszkujących teren Polski, 73,3% uznało to rozwiązanie za najlepszy sposób na odzyskiwanie opakowań po napojach.
Analizując wyniki badania w podziale na grupy wiekowe, można zauważyć, że przekonanie o skuteczności systemu kaucyjnego wzrasta wraz z wiekiem. Najwięcej zwolenników tego rozwiązania jest w grupie osób w wieku 50-59 lat, gdzie poparcie sięga 76%. Co ciekawe, wśród najstarszych respondentów (60 lat i więcej) odsetek ten nieznacznie spada do 74,3%, jednak nadal pozostaje wyższy niż w grupie najmłodszych dorosłych. Wśród osób w wieku 18–29 lat system kaucyjny jako najlepszą metodę odzyskiwania opakowań wskazało 66,4% badanych.
Segregacja nadal popularniejsza niż zwrot do automatów
Choć Polacy w większości pozytywnie oceniają system kaucyjny, to w praktyce nadal najczęściej pozbywają się opakowań poprzez segregację odpadów. 87,5% badanych deklaruje, że wyrzuca opakowania po napojach do odpowiednich pojemników, a odsetek ten rośnie w starszych grupach wiekowych. Z kolei oddawanie butelek i puszek do automatów kaucyjnych to najmniej popularna metoda utylizacji – wynika to zarówno z przyzwyczajeń konsumentów, jak i dostępności odpowiedniej infrastruktury.
Raport pokazuje, że postawy wobec systemu kaucyjnego są pozytywne, jednak kluczowe pozostaje dalsze dostosowanie rozwiązań do potrzeb konsumentów. Komentujący dane eksperci wskazują na edukację oraz zapewnienie odpowiedniej infrastruktury jako najważniejsze obecnie wyzwania – dotyczą one zarówno konsumentów, jak i osób zarządzających sklepami.
Wyniki badania są dobrym sygnałem dla całej branży. Kluczowe będzie natomiast zapewnienie detalistom odpowiednich narzędzi do skutecznej obsługi systemu kaucyjnego. Obecnie koncentrujemy się na dostarczeniu rozwiązań, które pozwolą sklepom płynnie wdrożyć ten system, minimalizując koszty i maksymalizując efektywność operacyjną.
Na siedem miesięcy przed wejściem w życie systemu kaucyjnego w Polsce wiele sieci handlowych oraz niezależnych detalistów testuje rozwiązania, które od października mają zapewnić konsumentom prosty i intuicyjny zwrot opakowań. Na pilotażowe działania zdecydowały się już takie sieci jak: Carrefour, Biedronka, Lidl, Selgros czy Żabka.
foto: stockadobe(aleksej)