Komisja Europejska opublikowała dokument dotyczący przyszłości europejskiej rolnej i żywnościowej polityki. Wizja ta ma być "mapą drogową" dla rozwoju tych sektorów, a jej głównym kierunkiem – uproszczenie ram prawnych i zwiększenie wdrażania innowacji. Europejska organizacja zrzeszająca rolników Copa-Cogeca odniosła się do przedstawionego dokumentu. Choć dostrzega w nim pozytywne zmiany, wyraża też poważne obawy dotyczące braku jasnych deklaracji finansowych.
Unijna wizja rozwoju rolnictwa ma wiele pozytytów
Zdaniem Copa-Cogeca Komisja Europejska (KE) odzyskała w końcu właściwą perspektywę w zakresie polityki rolnej. "(...) w pełni dostrzeżono znaczenie rolnictwa oraz jego podatność na zagrożenia" oraz usytuowano rolnictwo jako "kluczowy zasób strategiczny i filar europejskiej suwerenności".
W ramach "mapy drogowej" dla rolnictwa i polityki żywnościowej KE uznaje również rolników nie tylko za producentów żywności, ale także za innowatorów i przedsiębiorców, których rola w ochronie środowiska oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym jest niepodważalna.
W swojej narracji KE skupiła się na uproszczaniu regulacji, co Copa-Cogeca uważa za dobry kierunek. "Z zadowoleniem odnosimy się również do potrzeby bardziej rygorystycznego dostosowania standardów produkcji towarów importowanych" – informuje organizacja. W szczególności chodzić ma o stosowanie środków ochrony roślin oraz dobrostan zwierząt – organizacja od dawna apelowała bowiem o wyrównanie szans dla unijnych rolników na rynku międzynarodowym. Na tym kończą się jednak pozytywy.
Brak kluczowego elementu: finansowania WPR
Mimo pozytywnych akcentów, Copa-Cogeca nie kryje rozczarowania w związku z pominięciem kwestii budżetu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2027 roku. Organizacja ostrzega, że bez odpowiedniego finansowania ambitne deklaracje mogą pozostać jedynie pustymi obietnicami. W szczególności brakuje odniesienia do drugiego filaru oraz jego finansowania.
"Teraz potrzebujemy czegoś więcej niż tylko zmiany retoryki. Musimy odbudować zaufanie poprzez konkretne działania i spójność wszystkich propozycji, w tym tych wykraczających poza ramy WPR. Wizja ta stanowi krok naprzód. Należy jednak jeszcze zdefiniować kluczowe czynniki niezbędne do jej urzeczywistnienia" – podkreślają przedstawiciele Copa-Cogeca.
Zdaniem organizacji, KE powinna jednoznacznie określić, w jaki sposób zamierza sfinansować nowe zobowiązania oraz jakie środki będą dostępne dla rolników w ramach przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych (WRF). Organizacja deklaruje pełną gotowość do dalszej współpracy z instytucjami UE w celu zagwarantowania, że realia rolników i spółdzielni rolniczych zostaną uwzględnione w kluczowych decyzjach dotyczących przyszłości europejskiego rolnictwa.
foto: stockadobe(oticki)