Styczeń okazał się być kolejnym miesiącem, w którym codzienne zakupy kosztowały Polki i Polaków więcej niż przed rokiem. Raport "Indeks cen w sklepach detalicznych" ujawnił, które produkty zdrożały w tym czasie najbardziej. To pozycje, które trafiają do koszyków zakupowych większości z nas.
Ceny nadal rosną
Polscy konsumenci za codzienne zakupy w styczniu musieli zapłacić więcej o 5,9% niż rok wcześniej. Dla porównania, w grudniu wzrost rok do roku wyniósł 5,6%, a w listopadzie – 5,5%. Pokazuje to, że dynamika wzrostu cen rok do roku rośnie. Inaczej wygląda sytuacja, gdy porównamy ze sobą kolejne miesiące – w tym przypadku przyrost jest niewielki. Z czego to wynika?
"Wzrost cen rok do roku nie wynika z jednorazowych skoków, lecz z systematycznie rosnących kosztów produkcji, dystrybucji i pracy" – zauważa dr Hubert Gąsiński z Uniwersytetu WSB Merito. Miesięczne spowolnienie dynamiki wzrostu cen – a więc to widoczne, gdy porównamy ze sobą dwa kolejne miesiące – notuje spowolnienie. Zdaniem eksperta jest to chwilowe wyhamowanie, które wynika z efektów sezonowych.
Ceny tych produktów wzrosły najbardziej
Autorzy raportu każdego miesiąca obserwują ceny 17 kategorii produktowych. W styczniu wzrost rok do roku odnotowały prawie wszystkie. Trzy z nich szczególnie wyróżniły się na tle pozostałych.
Najbardziej w styczniu 2025 roku podrożały słodycze i desery, owoce oraz artykuły tłuszczowe. W przypadku tych pierwszych wzrost wyniósł 10,4% rok do roku i był kontynuacją trendu, który obserwujemy już od kilku miesięcy. Spowodowała go sytuacja na globalnym rynku surowców, w tym przede wszystkim kakao i cukru.
Owoce zajęły drugie miejsce w zestawieniu ze wzrostem na poziomie 10,2% rok do roku, stając się w styczniu jedną z najszybciej drożejących grup produktowych. Potencjalny powód to zdaniem eksperta czynniki sezonowe i strukturalne problemy podażowe.
Ostatnim produktem, którego wzrost ceny w styczniu 2025 roku oscylował wokół dwucyfrowej wartości były artykuły tłuszczowe. Ich ceny rok do roku wzrosły o 9,7%. O drożyźnie w tej kategorii przeważyły ceny masła, który – jak komentuje dr Huber Gąsiński – "w ostatnich miesiącach stał się synonimem zakupowego luksusu".
Poza tymi produktami, wzrost cen w styczniu 2025 roku w perspektywie rok do roku zanotowały również takie produkty jak napoje (+7,8%), pieczywo (+7,7%), nabiał (+7,2%), karmy dla zwierząt (+6,8%), ryby (+5,8%), wędliny (+5,7%). Spadek ceny w tym miesiącu zanotowały wyłącznie produkty sypkie (-0,7%).
Źródło danych: Dane pochodzą z cyklicznego raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Analiza pokazuje średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca i rok do roku. W najnowszej odsłonie porównano wyniki ze stycznia 2025 r. i z analogicznego okresu z 2024 r. Łącznie zestawiono ze sobą ponad 76,7 tys. cen detalicznych z blisko 39 tys. sklepów.
foto: mat. redakcji