GS1 Polska opublikowała raport ESG za 2024 rok. Dokument został przygotowany w oparciu o nieobligatoryjne standardy ESRS dla MŚP (ESRS VSME). Jest to pierwszy polski raport firmy z sektora MŚP przygotowany według nowych standardów raportowania.
Raport GS1 Polska uwzględnia wymagania European Sustainability Reporting Standards (ESRS) oraz analizę podwójnej istotności. Wsparcie w analizie zapewniła firma EY.
Cztery obszary strategii ESG
W wyniku analizy podwójnej istotności jako najważniejsze wskazano 4 obszary wpływu GS1 Polska:
- klimat i energia,
- gospodarka obiegu zamkniętego,
- pracownicy,
- użytkownicy końcowi.
Pozytywne aspekty działalności GS1 Polska były przez badanych wskazywane znacznie częściej niż negatywne. W obszarze gospodarki obiegu zamkniętego Uczestnicy Systemu GS1 docenili współpracę z bankami żywności i przeciwdziałanie marnowaniu żywności. W obszarze zmian klimatu dużą rolę odegrały działania związane z minimalizacją zużycia papieru w ramach projektu Paperless. Z kolei takie standardy jak identyfikacja produktów i lokalizacji (numery GLN i kody kreskowe) okazały się kluczowe w projektowaniu systemu kaucyjnego oraz cyfrowego paszportu produktowego.
Potrzeba wsparcia i dzielenie się wiedzą z MŚP
Publikacja raportu ESG to kolejny krok w promowaniu standardów ESG i dzieleniu się dobrymi praktykami ze społecznością małych i średnich firm. Ubiegłoroczne badanie GS1 Polska i Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej wykazało, że 62% ankietowanych nie zna regulacji ESG, a 81% nie wie, czym jest cyfrowy paszport produktowy. Aż 90% nie wie, jak mierzyć ślad węglowy. Prawie połowa badanych nie zna obowiązków wynikających z CSRD.
Następnym krokiem będzie udostępnienie przedsiębiorcom MŚP narzędzia do liczenia emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1, 2 oraz 3 (zgodnie z GHG Protocol). Kalkulator został opracowany dzięki współpracy z polską firmą technologiczną – Envirly.
Metryka raportu
Raport GS1 Polska znajduje się na stronie: Raport ESG. Został opracowany z wykorzystaniem wskaźników określonych przez europejskie standardy dobrowolnego raportowania dla małych i średnich firm VSME PAT (z ang. Policies, Actions and Targets) – polityki, działania i cele. Uwzględnia zalecenia normy dla prostego języka, ISO 24495-1:2023 Plain language, a jego zrozumiałość zbadano w narzędziu Logios. Uzyskał średni indeks PLI od 30 do 60 punktów (zakres dla prostego języka).
foto: GS1 Polska