Nowe dane o sprzedaży detalicznej. "Konsumenci dalej w trybie oszczędnościowym"

Nowe dane o sprzedaży detalicznej. "Konsumenci dalej w trybie oszczędnościowym"

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych była w grudniu 2024 roku wyższa o 1,9% względem analogicznego miesiąca rok wcześniej – podaje w najnowszym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z listopadem 2024 roku odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej na poziomie 9,9%. 

W okresie od stycznia do grudnia 2024 roku sprzedaż wzrosła r/r o 2,7%. W analogicznym okresie 2023 roku był to spadek na poziomie 2,7%. Podczas 12 miesięcy właśnie zakończonego 2024 roku odnotowano niższą sprzedaż w cenach stałych żywności i napojów (spadek o 4,3%), tekstyliów i odzieży (12,2%) oraz mebli, rtv i agd (4,0%).

Grudniowe zakupy Polek i Polaków

Grudzień jest wyjątkowym miesiącem. Obchodzimy wtedy święta oraz celebrujemy wejście w Nowy Rok. Nic więc dziwnego, że w tym czasie rośnie sprzedaż konkretnych grup produktowych. Widać to szczególnie, gdy poziom sprzedaży porównamy do listopada tego samego roku. I tak żywność i napoje odnotowały w grudniu 14% wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych miesiąc do miesiąca.

Dwucyfrowy skok na przestrzeni miesiąca odnotowały także takie kategorie jak "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (+39,3%) oraz "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (+10,5%). Jedyną kategorią, która zanotowała w grudniu (niewielki) spadek były paliwa. 

W ujęciu rocznym największy wzrost odnotowano w przypadku sprzedaży pojazdów samochodowych, motocykli i części. Wyniósł on ponad 25% rok do roku. W tym samym czasie pogłębił się spadek sprzedaży żywności. 

Słabe zakończenie roku

Komentujący dane ekonomiści przyznają, że grudniowy odczyt sprzedaży detalicznej nie należy do najlepszych. "Konsumenci dalej w trybie oszczędnościowym" – podsumowują eksperci z banku Pekao zauważając przy tym, że 1,9% wzrost znajduje się znacznie poniżej prognoz, które zakładały 4,0% wzrost sprzedaży detalicznej. "Możemy 2024 zamknąć wnioskiem, od którego ten rok zaczęliśmy - większość realnego przyrostu dochodów poszła w oszczędności" – kwitują ekonomiści. 

Na wzrost skłonności do oszczędzania zwrócili uwagę także eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "W 2024 r. sprzedaż detaliczna rosła średnio o 2,7%. Wzrost konsumpcji wspierała poprawa aktywności gospodarczej i wysokie podwyżki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (+11,1% r/r). Przeszkadzał wzrost skłonności do oszczędzania" – podsumowali.

"Grudniowa sprzedaż detaliczna nie powaliła oczekiwań rynku. Rok skończyliśmy relatywnie słabym wzrostem po stronie konsumpcji dóbr (1,9% r/r vs. oczekiwane 3,9% r/r). Patrząc na indeks sprzedaży można dojść do wniosku, iż nie za wiele się tutaj dzieje..." – skomentowali eksperci z mBanku.


foto: mat. redakcji

Reklama