Liczba sklepowych kradzieży w rok spadła o niemal 25%. Powód?

Liczba sklepowych kradzieży w rok spadła o niemal 25%. Powód?

W 2024 roku liczba przestępstw kradzieży sklepowych zmniejszyła się o 24,7% względem 2023 roku – wynika z danych Komendy Głównej Policji. O 14,8% na przestrzeni roku spadła liczba wykroczeń. Dane te bazują jednak na ujawnionych przestępstwach bądź wykroczeniach. Branża handlowa nie dokońca w nie wierzy. 

Liczba kradzieży w Polsce w dół

Dane Komendy Głównej Policji wskazują na istotną tendencję spadkową, jeśli chodzi o sklepowe kradzieże. Przedstawiciele branży handlowej uważają jednak, że sytuacja może wyglądać zgoła odmiennie.

"Nikt w Polsce raczej nie dysponuje pełnymi danymi, ponieważ temat jest skomplikowany. Sklepy, jak orientują się, że mają braki w towarze, mogą oczywiście zakładać, że zostały okradzione, ale raczej dalej nic z tym nie robią. Zwyczajnie wpisują to w bieżące straty, a następnie przerzucają na konsumentów. Tak jest najprościej" – komentuje Robert Biegaj z Grupy Offerista dodając przy tym, że liczby mogą wyglądać zupełnie inaczej.

Niedoszacowane dane?

Wskazując na "luźne szacunki" ekspert przyznał, że liczba takich zdarzeń rocznie mogłaby oscylować w granicach ok. 250-300 tysięcy przestępstw kradzieży i 1,5-2 mln rocznie wykroczeń, wobec kilkudziesięciu tysięcy przestępstw i ponad 240 tys. wykroczeń ujawnionych, które widnieją w danych Policji. 

Dodatkowym czynnikiem, który mógł mieć wpływ na końcowy kształt danych jest również sprawa kwoty towaru, przy której kradzieży zdarzenie określa się mianem przestępstwa. Próg kradzieży został podniesiony w 2023 roku z 500 do 800 zł. Ekspert ds. przedsyępczości Andrzej Mroczek zwraca jednak uwagę na ostrożność przy wyciąganiu wniosków. Jak zauważa, zmiany prawne towarzyszące okresowi świątecznemu mogły, ale nie musiały, wpłynąć na końcowy wynik statystyczny.

W 2024 roku najwięcej przestępstw kradzieży stwierdzono w:

  • woj. mazowieckim – ponad 5,4 tys. (rok wcześniej – nieco ponad 8 tys.),
  • dolnośląskim – przeszło 4,7 tys. (prawie 6,6 tys.),
  • śląskim – trochę ponad 4,1 tys. (poprzednio – blisko 5 5 tys.). 

Z danych KGP wynika również, że w 2024 roku stwierdzono blisko 244 tys. wykroczeń kradzieży. Zdecydowana większość, bo niemal 200 tys., miało miejsce w sklepach wielkopowierzchniowych.


foto: stockadobe(pressmaster)
źródło: mondaynews(oprac.)

Reklama