Nowe przepisy uchwalone na poziomie unijnym wprowadzają zmiany w znakowaniu świeżych dojrzewających bananów, w tym popularnych żółtych bananów, dostępnych w sprzedaży detalicznej. Owoce te na mocy unijnego dokumentu zostały wyłączone spod ogólnej normy handlowej. Jakie obowiązki nakłada nowe prawo na sprzedawców? Oto szczegóły.
Banany dojrzewające: nowy standard znakowania
Według nowego przepisu, świeże dojrzewające banany – w tym popularne banany żółte dostępne na półkach sklepowych – zostały wyłączone spod ogólnej normy handlowej i normy szczegółowej dotyczącej tej grupy produktów. Zmiany te dotyczą zwłaszcza etapu sprzedaży detalicznej. Kluczowym wymogiem staje się obowiązek oznaczenia państwa pochodzenia, co ma zwiększyć transparentność w łańcuchu dostaw.
Dojrzewające banany nie podlegają zatem klasyfikacji jakościowej i co za tym idzie – nie powinny być oznaczane klasą jakości. Zamiast tego muszą być oznaczone państwem pochodzenia, zgodnie z art. 3 nowego rozporządzenia. Poza tym banany dojrzewające muszą spełniać ogólne wymagania dotyczące znakowania produktów spożywczych, zarówno w przypadku produktów opakowanych, jak i oferowanych luzem.
Znakowanie bananów w świetle ujnijnego prawa
Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania dotyczące znakowania w zależności od formy sprzedaży bananów. W przypadku sprzedaży luzem na etykiecie muszą znaleźć się takie informacje jak nazwa żywności, pełna nazwa państwa pochodzenia oraz nazwa albo imię i nazwisko producenta.
Dla bananów sprzedawanych w opakowaniach detalicznych wymagane jest oznaczenie nazwy żywności, pełnej nazwy państwa pochodzenia, nazwy lub firmy i adresu podmiotu działającego na rynku spożywczym, masy netto produktu oraz kodu identyfikacyjnego partii produkcyjnej, co pozwala na monitorowanie pochodzenia i jakości produktów.
Ponadto produkty pakowane muszą spełniać ogólne wymagania dotyczące znakowania określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady, a banany oferowane luzem muszą być znakowane zgodnie z przepisami krajowymi regulującymi znakowanie środków spożywczych.
foto: stockadobe(Alex R. Brondani)