GUS mylił się we wstępnym szacunku. Inflacja w grudniu zrewidowana w dół

GUS mylił się we wstępnym szacunku. Inflacja w grudniu zrewidowana w dół

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2024 r. wzrosły o 4,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku – wskazał w środowej publikacji Główny Urząd Statystyczny. Ceny usług zwiększyły się o 6,6%, a towarów o 4,0%. W porównaniu z listopadem 2024 r. ceny pozostały na zbliżonym poziomie, z niewielkim wzrostem cen usług o 0,1% i stabilnymi cenami towarów.

Inflacja w Polsce. Grudzień 2024

Analitycy ING Banku Śląskiego zauważają, że wstępny szacunek inflacji za grudzień został zrewidowany z 4,8% do 4,7% r/r, głównie z powodu niższego wzrostu inflacji bazowej. Szacują oni, że inflacja bazowa, wyłączając ceny żywności i energii, spadła do 3,9-4,0% r/r z 4,3% w listopadzie.

 

 

Prognozy inflacji w 2025 roku

Prognozy ING wskazują, że w pierwszych miesiącach 2025 r. inflacja może wzrosnąć, osiągając szczyt w przedziale 5-6% r/r w marcu. Jest to spowodowane efektem niskiej bazy z początku 2024 r., kiedy obowiązywała 0% stawka VAT na żywność oraz tarcza energetyczna. Dodatkowo, wyższe opłaty za wodę, kanalizację i wywóz śmieci, a od marca 2025 r. także podwyżka akcyzy na tytoń, mogą przyczynić się do wzrostu wskaźnika CPI. Jednak w dalszej części roku inflacja powinna zacząć spadać ze względu na wysoką bazę odniesienia z 2024 r.

W scenariuszu bazowym ING przewiduje, że inflacja CPI obniży się do około 3,5% r/r na koniec 2025 r., co może stworzyć przestrzeń do obniżek stóp procentowych o 75-100 punktów bazowych w tym roku, aby uniknąć wzrostu realnych stóp procentowych. Inflacja bazowa również powinna stopniowo zbliżać się do poziomu 3% r/r.

Warto zauważyć, że w grudniu 2024 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych przekroczył górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej, wynoszącego 2,5% +/- 1 punkt procentowy.


foto: mat. redakcji

Reklama