Grudzień był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym ceny codziennych zakupów rosły – wynika z analizy najczęściej kupowanych produktów w sklepach ogólnospożywczych. Wzrost cen wyniósł w tym miesiącu 5,6% rok do roku, osiągając tym samym najwyższą dynamikę w 2024 roku. Na tym jednak nie koniec. Eksperci już teraz zapowiadają, że na wyhamowanie wzrostu cen poczekamy jeszcze kilka miesięcy.
Z najnowszego raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Uniwersytetów WSB Merito wynika, że w grudniu 2024 roku ceny codziennych zakupów wzrosły średnio o 5,6% rok do roku. Według analogicznych wyliczeń, w listopadzie wzrost rdr. wyniósł 5,5%, a w – październiku 5,4%. Chodzi o żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz inne towary, w sumie należące do 17 kategorii, najczęściej wybieranych przez konsumentów.
Z danych uwzględnionych w raporcie wynika również, że w grudniu ceny we wszystkich 17 monitorowanych kategoriach wzrosły – od 0,2% do 10,3% rdr. Podobnie było w listopadzie (tj. od 0,2% do 16,6% rdr.). Tym razem najmocniej zdrożała chemia gospodarcza. W czołówce znalazły się też tłuszcze oraz warzywa.
Powód?
Zdaniem autorów raportu, ale też wielu innych ekonomistów, listopadowe i grudniowe ceny były w dużej mierze efektem zwiększenia ilości promocji w sklepach. Równocześnie sieci handlowe w tym okresie zaczęły wyhamowywać wzrost cen, żeby przed świętami nie wystraszyć konsumentów, jak to miało miejsce rok temu. Cały czas trwa też wojna cenowa pomiędzy dyskontami, co również naturalnie ogranicza sklepową drożyznę.
Wzrost cen w 2025
Eksperci nie mają złudzeń co do dalszych podwyżek cen. "Kombinacja negatywnych trendów oraz efektów bazy przyczyni się do wyraźnego przyspieszenia podwyżek cen żywności na początku 2025 roku. Możemy zobaczyć wzrosty sięgające nawet 8% rdr." – komentuje dr Piotr Arak z VeloBanku. Podobnego zdania jest ekspert z Santander Bank Polska.
Zdaniem Marcina Luzińskiego z Santander Bank Polska, jeszcze przez kilka miesięcy możemy obserwować przyspieszenie dynamiki wzrostów, ale ogólnie 2025 rok powinien stać pod znakiem jej spowolnienia, a zacznie się to już w II kwartale br.
Tyle wyniesie wzrost cen w styczniu 2025
"W styczniu ceny w sklepach dalej będą szły w górę w granicach od 5,7% do 5,9% rdr. Jeśli chodzi o cały kwartał, średni wzrost może zamknąć się w okolicach 6% rdr. Natomiast od połowy marca br. dynamika wzrostu cen w sklepach będzie lekko spadać. To oczywiście nie oznacza, że na półkach sklepowych będzie taniej, ale ceny na pewno będą wolniej rosły" – prognozuje Robert Biegaj z Grupy Offerista.
foto: mat. redakcji