Końcówka roku w sklepach. W grudniu zakupy kosztowały Polaków 5,6% więcej niż przed rokiem

Końcówka roku w sklepach. W grudniu zakupy kosztowały Polaków 5,6% więcej niż przed rokiem

Ceny w sklepach dalej rosną. Dynamika wzrostu nie słabnie, ale też nie idzie mocno w górę. W grudniu ub.r. codzienne zakupy rdr. zdrożały o 5,6%, czyli tylko nieco bardziej niż w listopadzie czy w październiku. Tak jak poprzednio, wszystkie analizowane kategorie podrożały. 

Ceny w grudniu

Według najnowszego raportu pt. "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE RESEARCH i Uniwersytetu WSB Merito, w grudniu 2024 roku codzienne zakupy zdrożały średnio o 5,6% rdr. Dotyczyło to żywności, napojów bezalkoholowych i alkoholowych oraz pozostałego asortymentu, w tym m.in. chemii gospodarczej, art. dla dzieci i środków higieny osobistej (łącznie 17 kategorii). Dla porównania, w listopadzie ub.r. wzrost rdr. (wyliczony wg tej samej metody) wyniósł 5,5%, a w październiku – 5,4%.

Ceny wprawdzie kolejny miesiąc z rzędu rosną, ale bardzo nieznacznie. I to jest zgodne z ogólnym trendem inflacyjnym. Na wyhamowanie dynamiki wzrostu duży wpływ ma spadek popytu konsumpcyjnego, co odzwierciedlają słabe dane na temat sprzedaży detalicznej w Polsce. Dodatkowo podwyżki w okresie przedświątecznym zostały złagodzone przez promocje i utrzymującą się konkurencję cenową sieci handlowych.

dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito

Do tego analitycy z UCE RESEARCH oceniają, że grudniowy wzrost cen wyhamowały same sieci handlowe, bo na niektórych produktach wyraźnie obniżyły marże. Dołożyły też więcej akcji rabatowych. Gdyby tego nie zrobiły, wówczas z pewnością wzrost byłby większy – na całości nawet o ok. 0,5-0,8% rdr. Z raportu również wynika, że w grudniu br. każda z 17 monitorowanych kategorii podrożała (od 0,2% do 10,3% rdr.). Podobnie było w listopadzie (od 0,2% do 16,6% rdr.). "Zmniejszenie górnej wartości pomiaru i zbliżenie jej do dolnej w grudniu wynikało bezpośrednio z ustabilizowania się cen warzyw. W listopadzie ub.r. zdrożały one aż o 16,6% rdr. i były na szczycie rankingu podwyżek" – przypomina dr Tomasz Kopyściański.

Te produkty podrożały najbardziej

W grudniu chemia gospodarcza odnotowała wzrost rdr. o 10,3%. W listopadzie była na jednej z ostatnich pozycji z podwyżką o 0,6% rdr. Dla porównania, w październiku zdrożała rdr. o 1,2%, a we wrześniu – o 4,9%. Powód? "Przed świętami sprzedaż chemii gospodarczej rośnie o kilkadziesiąt procent. Handlowcy wykorzystują tę sytuację, by zwiększyć zyski. Ponadto na podwyżki przekłada się wzrost cen energii elektrycznej i gazu" – komentuje dr hab. Sławomir Jankiewicz, prof. Uniwersytetu WSB Merito.

Na drugim miejscu w zestawieniu (tak jak poprzednio) widać artykuły tłuszczowe (masło, margarynę, olej itd.) z podwyżką o 8,8% rdr. W listopadzie wzrost wyniósł 10,4% rdr. Z kolei w październiku ww. kategoria była poza TOP5. Wówczas podrożała o 6,9% rdr.

Największy wpływ na zmiany cen w tej kategorii ma wciąż nieustabilizowana sytuacja na rynku masła. W drugiej połowie grudnia sytuację nieco poprawiła zapowiedź uruchomienia zasobów tego produktu przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Duży wpływ na poziom cen ma też globalny spadek produkcji roślin oleistych. Na światowych rynkach drożeje zwłaszcza olej słonecznikowy i rzepakowy.

dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito

Trzecie w całym rankingu (poprzednio – pierwsze) są warzywa ze wzrostem o 8,6% rdr. W listopadzie podrożały rdr. o 16,6%, a miesiąc wcześniej – o 11,1% rdr. "Mniejsze tempo wzrostu wynika ze skompensowania już podwyżek, wynikających z zamiany krajowych warzyw na importowane oraz ze wzrostu popytu w okresie świątecznym na te artykuły. To pozwalało obniżyć marże części marketów. Ceny jednak wzrastają, co jest wynikiem słabych zbiorów w 2024 roku" – podkreśla prof. Uniwersytetu WSB Merito.

Za te produkty też płaciliśmy więcej

Na czwartej pozycji znalazły się słodycze i desery (miesiąc wcześniej – na trzecim miejscu). Tym razem podrożały o 8,4% rdr. W listopadzie wzrost wyniósł 10,2%, a w październiku – 10,4% rdr. 

Zestawienie TOP5 drożyzny zamykają owoce (poprzednio też piąta lokata w całej tabeli) z wynikiem 8,2% rdr. W listopadzie podrożały rdr. o 7,4%, a w październiku – o 9,9%. 

Zaraz za TOP5 znalazł się nabiał ze wzrostem o 8,1% rdr. Dalej w rankingu są napoje bezalkoholowe z podwyżką rdr. na poziomie 7,7%, używki – 5,6%, ryby – 5,6%, a także art. dla dzieci – 5,1%. Potem jest pieczywo, którego ceny rdr. poszły w górę o 4,9%.

Pod koniec tabeli drożyzny widać mięso i wędliny. Podwyżki średnio wyniosły odpowiednio 3,4% i 3,1% rdr.

Źródło danych: Dane pochodzą z cyklicznego raportu pt. "INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH" (powstającego co miesiąc od ponad 7 lat), autorstwa UCE RESEARCH i Uniwersytetu WSB Merito (dawniej Wyższych Szkół Bankowych). Analiza pokazuje średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca i rok do roku. W najnowszej odsłonie porównano wyniki z grudnia 2024 r. i analogicznego okresu 2023 r. Dotyczyło to 17 kategorii i 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą ponad 74,5 tys. cen detalicznych z blisko 35 tys. sklepów należących do 61 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry docierające ze swoją ofertą do większości konsumentów w Polsce.


foto: mat. redakcji

Reklama