Polska rozpoczęła prezydencję w Radzie UE. Co o naszej pozycji mówią liczby?

Polska rozpoczęła prezydencję w Radzie UE. Co o naszej pozycji mówią liczby?

1 stycznia 2025 roku Polska rozpoczęła swoje półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Ta cykliczna zmiana, znana jako prezydencja, umożliwia poszczególnym krajom członkowskim przejęcie na pół roku roli koordynatora prac legislacyjnych i negocjacji na forum unijnym. Z tej okazji unijny organ statystyczny, jakim jest Eurostat, podzielił się ciekawymi danymi o polskiej gospodarce, demografii i pozycji w UE.

Jak wypada Polska na tle Unii Europejskiej?

Prezydencja w Radzie UE przypada każdemu państwu członkowskiemu zgodnie z harmonogramem ustalonym na szczeblu Wspólnoty. Każdy kraj, przejmując tę funkcję, koordynuje prace Rady, prowadzi spotkania komitetów i grup roboczych, a także reprezentuje Radę UE w kontaktach z innymi instytucjami Unii. Wraz z początkiem 2025 roku rolę tę przejęła Polska. Przy tej okazji sprawdzamy, jak nasz kraj sobie pod kątem handlu i roli w europejskiej wspólnocie.

Według aktualnych danych Eurostatu, Polska liczy około 36,6 milionów mieszkańców, odpowiadając tym samym za 8,2% udziałów wśród ludności europejskiej. Powierzchnia naszego kraju wynosi 311 928 kilometrów kwadratowych. Polska zajmuje zatem 7,4% całkowitej powierzchni Wspólnoty. 

Przyglądając się pozycji Polski na arenie unijnej nie można pominąć wymiany handlowej. Jak informuje Eurostat, 74,6% eksportowanych z naszego kraju towarów trafia na rynki europejskie. Pozostałe 25,4% wychodzi poza UE.

Wymiana w ramach Wspólnoty przeważa także w przypadku towarów importowanych do Polski. 67,5% to te pochodzące od naszych unijnych sąsiadów. Za 32,5% polskiego importu odpowiadają państwa spoza Wspólnoty. 

Polska jest największym producentem malin, jabłek oraz wiśni w Unii Europejskiej. Jednocześnie nasz kraj zajmuje pierwszą pozycję w zestawieniu unijnych eksporterów świeczek oraz drewnianych okien.


foto: stockadobe(Aerial Film Studio)/Eurostat

Reklama