Fundacja RECAL we współpracy z wszystkimi krajowymi producentami puszek oraz najważniejszymi uczestnikami tworzącego się rynku kaucyjnego opracowała wytyczne dotyczące prawidłowego znakowania puszek objętych kaucją. Czym będzie różniła się od puszki "niekaucyjnej"?
Symbol systemu kaucyjnego. Tak odróżnimy opakowania z kaucją
System kaucyjny, który ma wystartować 1 października 2025 roku, zostanie wprowadzony z 3-miesięcznym okresem przejściowym. Do końca 2025 roku będą wprowadzane do sprzedaży również napoje w puszkach niekaucyjnych, które pozostaną legalnie w obrocie do końca daty przydatności. Oznacza to, że na rynku przez wiele miesięcy jednocześnie będą dostępne opakowania przeznaczone do zwrotu w ramach kaucji oraz takie, które nie zostały jeszcze objęte systemem.
Opakowania kaucjonowane oraz nie objęte kaucją będzie można odróżnić dzięki logotypowi systemu kaucyjnego opracowanemu przez MKiŚ. Jak komentuje wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska, "prawidłowe oznakowanie opakowań logotypem kaucji jest niezwykle istotne dla klientów, by nie mieli żadnych wątpliwości, że dane opakowanie jest objęte system kaucyjnym i można odzyskać za nie wpłaconą kaucję".
Puszki w systemie kaucyjnym – oznaczenie
Branża napojowa puszek aluminiowych opublikowała dokument, w którym zawarto podsumowanie przepisów oraz wytyczne dotyczące aspektów nieujętych we wprowadzanych przepisach.
W przypadku metalowych puszek napojowych określona została ich maksymalna pojemność do 1 litra. Nie podano minimalnej pojemności, a więc systemem kaucyjnym objęte są wszystkie puszki metalowe tj. wykonane ze stali oraz aluminium o pojemności do 1 litra włącznie.
Jak zaznaczono w dokumencie, na dzień przygotowania wytycznych istnieje "pewna niespójność odnośnie wyglądu logotypu systemu kaucyjnego w Polsce". "Ustawa wdrażająca system kaucyjny w załączniku nr 2 określa wzór stosowanego oznaczenia. Jednak wytyczne opublikowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w dniu 13 czerwca 2024 r. doprecyzowują oraz uatrakcyjniają logotyp systemu kaucyjnego w Polsce" – czytamy dalej.
W przypadku puszek objętych kaucją możliwy będzie zwrot pobranych kaucji w wysokości 0,50 zł za każdą puszkę, pod warunkiem, że opakowanie będzie niezgniecione oraz będzie posiadało logotyp systemu kaucyjnego. Natomiast puszki po napojach bez oznaczenia kaucji zwracane będą poprzez żółty pojemnik, jak do tej pory. Dlatego widoczne i prawidłowe oznaczenie opakowań kaucyjnych będzie miało bardzo duże znaczenie i konkretnie przełoży się na poziom zbiórki puszek w ramach systemu.
Oznaczenie kaucji na opakowaniach – wytyczne
Fundacja RECAL w dokumencie sprecyzowała takie kwestie jak minimalna welkość logotypu systemu kaucyjnego, sposób oraz miejsce sytuowania oznaczenia systemu kaucyjnego na opakowaniu czy rodzaj fontu oraz kolorystykę logotypu systemu kaucyjnego. Jak kształtują się obecnie wytyczne?
- Rekomendowane minimalne wymiary logotypu systemu kaucyjnego to 8,3 mm wysokości i 11,7 mm szerokości.
"Należy bezwzględnie unikać zmiany proporcji logotypu, jego pochylenia oraz innych form graficznych naruszających jego integralny charakter" – zaznaczono dodatkowo w dokumencie.
- Oznakowanie systemu kaucyjnego na opakowaniu powinno znajdować się w okolicy indywidualnego kod EAN.
"Dopuszczamy możliwość zamieszczania obróconego o 90˚ logotypu – >na boku<. (...) W przypadku stosowania oznaczenia wielu systemów kaucyjnych, logo polskiego systemu kaucyjnego powinno towarzyszyć pozostałym oznaczeniom kaucyjnym" – czytamy dalej w dokumencie.
- Rodzaj wykorzystanego fontu to bezpłatny polski font o nazwie "Lato-bold"
"Zastosowanie innego fontu niż Lato–bold może skutkować krytycznymi problemami podczas nanoszenia dekoracji na puszki oraz zmianą proporcji i wielkości minimalnej logotypu systemu kaucyjnego" – informuje Fundacja RECAL.
Pełne wytyczne dotyczące oznaczkowania systemu kaucyjnego na puszkach znajdują się w dokumancie opublikowanym przez Fundację RECAL "Wytyczne. Logotyp systemu kaucyjnego na puszkach napojowych".
foto: mat. prasowe