Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada zmiany w ustawie o dzierżawie rolniczej. Te mają uporządkować zasady wynajmu ziemi i zapewnić dostęp do dopłat rolnikom faktycznie uprawiającym grunty.
Dierżawa rolnicza. Resort zapowiada zmiany
Resort planuje wprowadzenie obowiązkowej rejestracji umów dzierżawy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), co ma rozwiązać problem nieformalnych umów, które dziś uniemożliwiają wielu rolnikom ubieganie się o wsparcie z funduszy krajowych i unijnych.
"Chcemy to trochę uporządkować, na czym skorzystałyby obie strony, bo rolnik, który będzie tę ziemię uprawiał, będzie mógł korzystać z niektórych dopłat ze środków unijnych jako dzierżawca, jako ten, który pracuje na tej ziemi. Ale także ten rolnik, który tę ziemię przekazuje w dzierżawę, będzie mógł korzystać ze świadczeń społecznych, jak np. KRUS" – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski, w rozmowie z Newseria.
Resort zwraca uwagę, że obecnie właściciele pobierają dopłaty, mimo że nie zajmują się uprawą, co ma zmienić nowe prawo.
Ministerstwo planuje również zachęty do zawierania długoterminowych umów dzierżawy, co ma pomóc w stabilizacji gospodarstw i zwiększyć ich możliwości inwestycyjne. To odpowiedź na wyzwanie, jakim jest planowanie rozwoju i inwestycji bez posiadania długoletniej perspektywy.
Zmiany będą poddane szerokim konsultacjom z rolnikami oraz organizacjami rolniczymi. Resort chce, aby nowe przepisy weszły w życie od stycznia 2026 roku, a projekt ustawy ma trafić do konsultacji społecznych jeszcze w tym roku.
foto: stockadobe(Bits and Splits)
źródło: newseria (oprac.)