Cofix Polska z wnioskiem o upadłość. W tle powiązania z Rosją

Cofix Polska z wnioskiem o upadłość. W tle powiązania z Rosją

Izraelska sieć kawiarni Cofix, działająca w Polsce od 2020 roku, zakończyła swoją działalność na krajowym rynku. 21 października 2024 roku w Krajowym Rejstrze Zadłużonych opublikowano ogłoszenie o upadłości przedsiębiorcy. Powody nie są do końca jasne. Wiemy jednak, że prezes spółki Cofix Polska znajduje się na liście osób objętych sankcjami. 

Sieć kawiarni Cofix z problemami w Polsce

Cofix to wywodząca się z Izraela sieć kawiarni, która poza Polską, obecna jest też między innymi w Rosji, Kazachstanie czy – od niedawna – w Hiszpanii. W Rosji, gdzie firma działa od 2016 roku, Cofix znajduje się wśród TOP 5 największych sieci kawiarni, dzięki ponad 285 placówkom zlokalizowanych w różnych regionach kraju – informuje na lokalnej stronie marka.

W Polsce firmie podczas czterech lat udało się stworzyć sieć kilkunastu kawiarni zlokalizowanych w Warszawie i Poznaniu. Na tym koniec. 21 października 2024 roku w Krajowym Rejestrze Zadłużonych pojawiło się ogłoszenie o upadłości przedsiębiorcy. Wiele wskazuje na to, że to właśnie rosyjskie powiązania przyczyniły się do upadku spółki Cofix Polska. 

Jednak mimo perturbacji z polską spółką, marka Cofix nie składa rękawic. Cofix Global Limited wypowiedziała dotychczasową umowę master franczyzy firmie Cofix Polska i zamierza od teraz samodzielnie zajmować się działalnością w naszym kraju. Dyrektor operacyjny Cofix Global Limited przyznał, że Polska jest dla firmy jednym z kluczowych rynków. 

Lokal Cofix w Polsce (mat. prasowe)

Prezes Cofix Polska z rosyjskimi powiązaniami

13 września 2024 roku Błażej Bernard Reiss, który jest prezesem spółki Cofix Polska, został wpisany na tworzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji listę osób i podmiotów objętych sankcjami.

Jak uzasadniono – poza działalnością za pośrednictwem sieci kawiarni – Błażej Bernard Reiss był głównym udziałowcem i prezesem zarządu w spółce Reiven Technologies Polska. Firma ta – jak informuje MSWiA – "jest podmiotem, wobec którego istnieje prawdopodobieństwo wykorzystania dysponowanych przez niego środków finansowych, funduszy lub zasobów gospodarczych w celu wspierania agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę rozpoczętą w dniu 24 lutego 2022 r.". 

Okazuje się, że zarządzana przez Błażeja Bernarda Reissa spółka miała uczestniczyć w "procederze omijania środków ograniczających, polegającym na wywozie towarów podwójnego zastosowania tzw. Common High Priority (CHP) do Federacji Rosyjskiej za pośrednictwem podmiotów z Kazachstanu oraz Chin". Mowa o towarach wykorzystywanych "w rosyjskich systemach wojskowych znalezionych na polu bitwy na Ukrainie lub krytycznych dla rozwoju, produkcji lub użytkowania tych systemów". 

Importerem tychże produktów był rosyjski podmiot, którego właścicielem był... Błażej Bernard Reiss, a dyrektorem generalnym – Patrycja Joanna Reiss, czyli żona Błażeja Bernarda Reissa.

Wśród zastosowanych w stosunku do prezesa Cofix Polska sankcji jest między innymi zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych oraz zakaz udostępniania osobie – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych.


foto: gromfilm(x.com)

Reklama