Postawienie automatu paczkowego będzie wymagało zgody? Resort zapowiada analizę

Postawienie automatu paczkowego będzie wymagało zgody? Resort zapowiada analizę

Sejm może wkrótce zająć się regulacjami dotyczącymi lokalizacji automatów paczkowych. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna",  posłowie planują skierować apel do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, aby to rozważyło zmiany przepisów budowlanych. Celem jest skrócenie praktyki, jaką jest stawianie automatów paczkowych bez żadnych formalnych zgłoszeń.

Automaty paczkowe będą potrzebowały pozwolenia?

Impulsem do tych działań była petycja złożona do Sejmu przez mieszkankę skarżącącą się na uciążliwości związane z automatem paczkowym postawionym tuż przy jej posesji. Narzekania dotyczyły m.in. hałasu nocą, ograniczenia prywatności przez kamery oraz problemów z parkowaniem samochodów przy automacie. "Narzeka na samochody przy nim parkujące, zastawiony przez nie chodnik, trzaskanie drzwiczek w nocy, ograniczenie prywatności związane z zainstalowanymi kamerami" – wskazał resort w cytowanym przez "DGP" stanowisku. 

Aktualne przepisy zwalniają automaty paczkowe z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, co znacznie przyspiesza ich instalację, ale może być problematyczne dla mieszkańców. Ministerstwo Rozwoju i Technologii potwierdziło, że kwestia ta nie wchodzi obecnie w zakres prawa budowlanego, gdyż urządzenia te nie są uznawane za budynki. Mimo to resort zadeklarował, że temat zostanie ponownie przeanalizowany po wpłynięciu formalnego wniosku z Komisji Petycji Sejmu.

Co może się zmienić?

Jeśli zmiany dojdą do skutku, mogłyby wprowadzić wymóg zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Byłby to częściowy powrót do przepisów sprzed 2020 roku, kiedy proces instalacji automatów paczkowych podlegał większej kontroli. 

Automaty paczkowe to rozwiązanie, którego popularność rośnie już od kilku lat. W 2021 roku korzystało z nich już 97% uczestników ankiety przeprowadzonej przez firmę Colliers. "Obecnie w naszym kraju dostawy do automatów paczkowych stanowią niemal 40% wszystkich przesyłek, natomiast 50% to dostawy bezpośrednio do miejsca zamieszkania. Do końca 2024 roku udział tych dwóch form dostaw powinien się wyrównać" – komentowała wtedy Dominika Jędrak z Colliers.

Zgodnie z raportem, liczba automatów paczkowych w Polsce w grudniu 2021 roku opiewała na około 16 tysięcy maszyn. Wiemy jednak, że od tego czasu ich liczba znacznie wzrosła. Sam InPost na koniec 2022 roku posiadał w Polsce ponad 19 tysięcy Paczkomatów.


foto: mat. redakcji

Reklama