Kolejny skok inflacji. GUS podał dane za wrzesień 2024 roku

Kolejny skok inflacji. GUS podał dane za wrzesień 2024 roku

Inflacja w Polsce wzrosła we wrześniu do 4,9% w ujęciu rocznym – wskazuje na podstawie wstępnego szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,1%. To już kolejny miesiąc, w którym obserwujemy przyspieszenie dynamiki wzrostu cen. Zdaniem ekspertów wywołuje go głównie efekt tzw. niskiej bazy oraz częściowe odmrożenie cen energii.

Inflacja we wrześniu 2024

Wstępny szacunek wzrostu cen usług i towarów za wrzesień 2024 roku GUS opublikował ostatniego dnia miesiąca. Z branży już docierają pierwsze komentarze. Zdaniem ekspertów nie ma zaskoczenia. 

Analitycy Banku Pekao przyznają, że skok inflacji do 4,9% we wrześniu był spodziewany i wynika głównie z efektu niskiej bazy odniesienia. "Uspokajamy, że nie jest to sprawka bieżącego nasilenia presji inflacyjnej, ale efektu niskiej bazy odniesienia. Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku wprowadzono jednocześnie bezpłatne leki dla młodych i seniorów oraz limity zużycia tańszej energii elektrycznej. Z tego powodu inflacja bazowa również podskoczyła do ok. 4,2-4,3% r/r" – komentują. 

 

Na tzw. efekt wysokiej bazy wskazują także ekonomiści mBanku. "Wzrost we wrześniu: 4,9%. Lekko poniżej naszych oczekiwań kształtowały się ceny żywności. Przypominamy, że w dużej mierze wrześniowy skok to efekt zeszłorocznej obniżki cen leków (odwrócenie efektu)" – zauważają.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) notowane w ostatnich miesiącach wzrosty inflacji tłumaczy przede wszystkim częściowym odmrożeniem cen energii. Jak dodają analitycy, ceny paliw we wrześniu spadły o 3,4% w porównaniu do sierpnia, co nieco łagodziło ogólny wzrost wskaźnika cen.

Ile wyniesie inflacja w 2024 i 2025 roku? Prognozy średniorocznej inflacji

Eksperci z Banku Pekao zauważają przy tym, że "wskoczyliśmy z krajową inflacją krok wyżej". Zgodnie z ich prognozami, do końca roku inflacja w Polsce będzie utrzymywać się blisko 5%. 

Nieco dalej wychodzą ekonomiści z PIE. Sugerują oni, że trwały spadek inflacji do poziomu zgodnego z celem NBP będzie czasochłonny, a średnia inflacja w 2025 roku wyniesie między 4,2% a 5,2%. Z kolei pełna stabilizacja na poziomie celu NBP ma nastąpić dopiero w 2026 roku.


foto: mat. redakcji

Reklama