Nowe dane ze sklepów. Polacy rzadziej odwiedzają te placówki

Nowe dane ze sklepów. Polacy rzadziej odwiedzają te placówki

Mimo niemal 5% wzrostu wartości sprzedaży, sklepy małoformatowe borykają się ze spadają liczbą transakcji. Najnowsze dane Centrum Monitorowania Rynku ujawniły ponad 2% spadek w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku. Dane pokazują jednak, że choć konsumenci rzadziej odwiedzają te placówki, to przy jednej wizycie wydają więcej – średnia wartość paragonu wzrosła bowiem o 7%, do 24,89 zł.

Sierpień w małych sklepach

Najlepszym dniem dla sklepów tego formatu zarówno pod względem liczby klientów, jak i obrotów była środa 14 sierpnia, czyli ostatni dzień przed długim weekendem, najsłabszym natomiast – handlowa niedziela 25 sierpnia, kiedy otwarte były również większe placówki.

W sierpniu klienci sklepów małoformatowych płacili za zakupy średnio 24,89 zł, co oznacza wzrost aż o 7% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 r. Średnia liczba opakowań w koszyku wzrosła o 2%, do 4, do czego przyczynił się m.in. niewielki spadek znaczenie najmniejszych transakcji dotyczących zakupu 1-2 produktów.

Ważny trend widoczny w sklepach

Wśród najcześciej wybieranych w sierpniu 2024 roku artykułów znalazły się napoje izotoniczne, które odnotowały wzrost sprzedaży o 20%, oraz napoje funkcjonalne, które zyskały na popularności o 40%. Mimo rosnącej wartości zakupów, kategorie takie jak piwo czy lody impulsowe zanotowały spadki sprzedaży w ujęciu wolumenowym.

Jak zauważa CMR, zainteresowanie konsumentów produktami o wzbogaconym składzie, mających zapewnić konsumentowi dodatkowe korzyści widoczne jest nie tylko w kategorii napojów. Wysokie wzrosty notują również np. batony proteinowe czy energetyzujące (w sierpniu 2024 r. klienci sklepów małoformatowych kupili ich o 30% więcej niż rok wcześniej) oraz produkty mleczne o zwiększonej zawartości białka (w kategorii jogurtów pitnych warianty wysokobiałkowe stanowią już 30% wszystkich sprzedawanych produktów).

Sklepy małoformatowe do 300 m2 obejmują: małe sklepy spożywcze do 40 m2, średnie sklepy spożywcze 41-100 m2, duże sklepy spożywcze 101-300 m2, specjalistyczne sklepy alkoholowe.


foto: mat. redakcji

Reklama