Robienie przetworów to nie chwilowa moda, w wręcz – narodowa dyscyplina. Zgodnie z wynikami badania Barometr Providenta, w tym roku słoiki zostaną przygotowane w co najmniej 78% polskich domów. Królować będą ogórki kiszone. Na drugim miejscu znalazły się owocowe dżemy i konfitury.
Najpopularniejsze przetwory
W tym roku słoiki zostaną przygotowane w co najmniej 78,3% polskich domów. A ten odsetek może jeszcze wzrosnąć, bo aż 14,4% respondentów nie jest jeszcze zdecydowanych, czy w tym roku poświęci czas na smażenie dżemów czy kiszenie ogórków.
Najczęściej przetwory przygotowujemy z warzyw i owoców z własnego ogrodu (58%) oraz kupionych w sklepie, na bazarze, czy targowisku (44,7%). Aż 43,5% przetwarza grzyby zebrane podczas grzybobrania.
Jakie przetwory najczęściej przyrządza się w polskich domach? Zdecydowanym liderem są ogórki kiszone, które przygotowuje 82,5% badanych. Na drugim miejscu znalazły się owocowe dżemy i konfitury, które smaży 68,2% respondentów. Podium zamykają soki i syropy, które przyrządza niewiele ponad połowa Polaków. Tuż za nimi znajdują się grzyby marynowane w 43% polskich domów.
Preferencje Polaków w temacie przetworów różnią się w zależności od wieku. Badani w wieku 18-24 lata najbardziej lubią słodkie dżemy (68% wskazań w tej grupie wiekowej), a na soki (61,4%) i nalewki (40,9%) wskazują częściej niż ogół badanych. Natomiast koneserami marynowanych grzybów zdecydowanie są ankietowani w wieku 45-54 lata (63,2%.).
Aż 40,4% badanych twierdzi, że w ich domach przygotowuje się tyle przetworów, że wystarczy na całą zimę dla rodziny. Natomiast 11,5% planuje zrobić tak duże zapasy, że będą mogli obdarować nimi znajomych i rodzinę. Tu przodują najmłodsi badani – 15,2% z nich zamierza wręczyć swoje przetwory jako prezent.
foto: stockadobe(OlegD)