Fałszywe zbiórki i pseudo alerty powodziowe. Jest oficjalne ostrzeżenie

Fałszywe zbiórki i pseudo alerty powodziowe. Jest oficjalne ostrzeżenie

Próby przejęcia kont w mediach społecznościowych, fałszywe ostrzeżenia RCB o możliwych powodziach oraz mnożące się w internecie zbiórki na rzecz powodzian. Tragedia, z którą Polki i Polacy mierzą się na południu i zachodzie kraju stała się smutnym tłem dla działalności cyberprzestępców. To osoby, które wykorzystują ludzkie nieszczęście, aby wzbogacić się kosztem ofiar. Oficjalne ostrzeżenie w tej sprawie wystosowała już Policja wraz z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości. 

Fałszywe alerty RCB. Jak rozpoznać?

Jednym z zagrożeń, które miały miejsce w ostatnim czasie są fałszywe SMS-y rozsyłane rzekomo przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Oszuści próbują imitować oficjalne powiadomienia, ale ich wiadomości zawierają złośliwe linki, które mogą prowadzić do stron przechwytujących wrażliwe dane, infekujących urządzenia lub wyłudzających pieniądze.

Ważne jest, aby pamiętać, że prawdziwe Alerty RCB nie zawierają linków, a ich autentyczność można sprawdzić na oficjalnej stronie RCB lub na profilach w mediach społecznościowych – apeluje policja. Jeśli wiadomość budzi jakiekolwiek wątpliwości – nie klikaj w link i nie odpowiadaj na wiadomość.

Zbiórki dla powodzian. Nie wszystkie mają ten sam cel

Tragedie, takie jak powódź, niejednokrotnie pobudzają solidarność społeczną. Niestety, oszuści cynicznie wykorzystują te emocje, zakładając fałszywe zbiórki na rzecz ofiar katastrof. Zbiórki te często organizowane są na podejrzanych stronach internetowych, w mediach społecznościowych, a nawet rozsyłane za pomocą e-maili i SMS-ów.

Policja przypomina o kilku kluczowych zasadach, które pomogą uniknąć oszustwa. Organ zaleca, aby wspierać wyłącznie zbiórki organizowane przez znane podmioty i organizacje, weryfikować strony i profile autorów zbiórek oraz sprawdzać, czy podają swoje dane kontaktowe.

Przejmowane konta

Oszuści nie ograniczają się jedynie do fałszywych wiadomości i zbiórek. W ostatnim czasie pojawiły się również próby przejęcia kont w mediach społecznościowych.

Wykorzystując szokujące zdjęcia dzieci lub zwierząt w tragicznych sytuacjach, cyberprzestępcy dołączają linki, które zachęcają do ponownego zalogowania się na swoje konto. W rzeczywistości, dane podane na takich stronach są przechwytywane przez oszustów, co skutkuje przejęciem dostępu do konta ofiary.


foto: stockadobe(leungchopan)

Reklama