Trzech producentów generuje 80% sprzedaży piwa w Polsce. To znane browary

Trzech producentów generuje 80% sprzedaży piwa w Polsce. To znane browary

Polski rynek piwa przechodzi obecnie sporą transformację. UOKiK postanowił przyjrzeć się jego strukturze. W najnowszym pogłębionym badaniu organ wziął pod lupę stopień koncentracji rynku oraz dynamikę zmiany cen. Co możemy na jego podstawie powiedzieć o krajowym rynku piwa?

Najwięksi producenci piwa w Polsce

Jak wynika z raportu, na polskim rynku piwa dominuje trzech głównych producentów: Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec oraz Carlsberg Polska, którzy w 2022 roku odpowiadali za 80% sprzedaży piwa.

Pozostałych 13 badanych wytwórców piwa – m.in. tzw. rzemieślniczych – wypracowało łącznie blisko 20% udziału w rynku, przy czym w tej grupie dominowały: Van Pur S.A. (m.in. Łomża, Brok) oraz Perła – Browary Lubelskie S.A. (Perła, Zwierzyniec).

Choć segment piwa rzemieślniczego (kraftowego) zyskuje na popularności, to jego udział w ogólnej sprzedaży wciąż pozostaje marginalny. Jest to związane głównie z wyższymi kosztami produkcji i cenami tych piw, co czyni je bardziej podatnymi na wahania siły nabywczej konsumentów.

Ceny piwa w Polsce

W latach 2019-2022 ceny piwa rosły, ale w większości przypadków wzrost ten był niższy niż inflacja. Jak wskazuje UOKiK, z z jednej strony jest to efekt silnej rywalizacji między browarami, a z drugiej – presji ze strony sieci handlowych, o czym wspominali ankietowani.

"Większość browarów podkreśliła intensywność konkurencji na krajowym rynku chmielu. Jednocześnie najwięksi producenci piwa w Polsce w dużej mierze zaopatrywali się w asortyment chmielowy za granicą. Mimo że ceny polskiego chmielu były niższe niż u unijnej konkurencji" – zauważa UOKiK.

Struktura rynku chmielu w Polsce

Polski rynek chmielu, kluczowego surowca do produkcji piwa, funkcjonuje w złożonej strukturze, w której dominują przetwórcy i pośrednicy. Plantatorzy chmielu, będący najsłabszym ogniwem tego rynku, borykają się z licznymi wyzwaniami, w tym z małą skalą produkcji oraz trudnościami w dostosowaniu się do wymagań jakościowych największych browarów.

Z raportu UOKiK wynika, że choć polski chmiel jest tańszy od zagranicznego, to nie zawsze spełnia on standardy jakości wymagane przez największych producentów piwa. W rezultacie, duża część chmielu uprawianego w Polsce trafia za granicę, podczas gdy krajowi producenci piwa zaopatrują się w surowce z importu, takie jak granulaty czy ekstrakty chmielowe, preferowane ze względu na ich jakość i formę.

Źródło danych: Raport z badania krajowego rynku piwa i chmielu, UOKiK


foto: stockadobe(parilov)

Reklama