Czerwcowa inflacja w celu NBP. "To ostatni taki miesiąc"

Czerwcowa inflacja w celu NBP. "To ostatni taki miesiąc"

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. W czerwcu 2024 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,6% w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. To kolejny miesiąc, w którym inflacja w Polsce utrzymuje się w granicach odchylenia od nakreślonego przez NBP celu inflacyjnego. 

Wzrost cen usług i stabilizacja cen towarów

Potwierdził się wstępny szacunek inflacji w czerwcu 2024, który GUS opublikował przed dwoma tygodniami. Wzrost cen towarów i usług wyniósł 2,6% w perpsketywie rok do roku. W tym czasie ceny usług wzrosły o 6,1% rok do roku, natomiast ceny towarów zanotowały wzrost o 1,3%.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%. Wzrost cen usług wyniósł 0,5% na przestrzeni miesiąca, podczas gdy ceny towarów pozostały na niezmienionym poziomie.

Zdaniem ekspertów komentujących najnowsze dane GUS, czerwiec był ostatnim miesiącem, w którym inflacja w Polsce trafia w cel Narodowego Banku Polskiego. "(...) od lipca inflacja znowu wyskoczy ponad dopuszczalny przedział odchyleń od celu NBP" – komentują analitycy z banku PKO. Według ich prognozy, w lipcu inflacja w Polsce skieruje się w stronę 5% rok do roku.

Największe wzrosty w sektorze spożywczym i hotelarskim

W kategorii żywności i napojów bezalkoholowych odnotowano wzrost cen o 2,5% w skali roku oraz o 0,7% w porównaniu do maja 2024 roku. Wysokie wzrosty zanotowano również w sektorze restauracji i hoteli, gdzie ceny wzrosły o 7,7% rok do roku, podnosząc ogólny wskaźnik cen o 0,43 punktu procentowego.

W porównaniu do czerwca 2023 roku wzrost cen zanotowało 7 spośród 11 analizowanych przez GUS kategorii spożywczych. Te wahały się od 0,6% wzrostu w przypadku mleka, serów i jaj, aż do 4,9% wzrostu w przypadku pieczywa.


foto: mat. redakcji

Reklama