Carlsberg przejmuje Britvic. Producent chce wyjść poza rynek piwa

Carlsberg przejmuje Britvic. Producent chce wyjść poza rynek piwa

Brytyjski producent napojów przystał na trzecią ofertę duńskiego giganta – Grupy Carlsberg. Szacunkowa kwota transakcji, w ramach której browar przejmie firmę Britvic, wynosi 3,3 miliarda funtów. Ostateczna oferta Carlsberga wyniosła 1315 pensów za akcję. 

Carlsberg przejmuje Britvic

Poprzednie propozycje Carlsberga wynosiły odpowiednio 1200 i 1250 pensów za akcję. Decydującym czynnikiem okazała się być zgoda PepsiCo na rezygnację z klauzuli o zmianie kontroli w umowie z Britvic, co umożliwiło finalizację transakcji – informuje Reuters. 

Negocjacje prowadzone przez Carlsberga i Britvic ciągnęły się od dłuższego czasu wpływając przy tym na akcje duńskiego producenta. Po odrzuceniu drugiej oferty Carlsberg odnotował największy spadek akcji od lat. Ówczesna oferta zakładała kwotę transakcji na poziomie 3,11 miliarda funtów. Jak relacjonował wtedy Puls Biznesu, akcje Carlsberga taniały o niemal 8%. W tym samym czasie kurs Britvica rósł. 

Przejęcie Britvic ma umożliwić Carlsbergowi realizację nowej strategii ekspansji poza rynek piwny ogłoszonej w lutym bieżącego roku. Firma planuje utworzyć spółkę produkującą napoje w Wielkiej Brytanii pod nazwą Carlsberg Britvic.


foto: Jacob Aarup-Andersen, CEO Grupy Carlsberg (mat. prasowe)

Reklama