Duży producent ciastek zwiększa zatrudnienie w Polsce. Praca dla 260 osób

Duży producent ciastek zwiększa zatrudnienie w Polsce. Praca dla 260 osób

Nowe stanowiska pojawią się w wyniku rozbudowy zakładów dr Gerarda w Radzyniu i Międzyrzecu Podlaskim. Jeden z największych producentów ciastek i wafli w Polsce oraz w Europie zapowiada sporą rekrutację. 

Dr Gerard inwestuje w nowe linie produkcyjne

Firma uruchomi cztery nowe linie produkcyjne i w związku z tym chce zatrudnić aż 260 osób – pracowników produkcji, pracowników liniowych, operatorów maszyn cukierniczych i maszyn pakujących. Na koniec czerwca 2024 roku w firmie dr Gerard zatrudnionych było prawie 1 130 osób. 

Nowe linie produkcyjne mają umożliwić firmie zwiększenie produkcji wafli, rurek i draży. W zakładach zlokalizowanych w Polsce producent zamierza także wytwarzać wyroby z portfolio Adam Foods – lidera hiszpańskiego rynku ciastek, który wchłonął dr Gerarda w 2023 roku. Pierwsze produkty swojego hiszpańskiego właściciela, dr Gerard wprowadził na polski rynek niedawno. Do sklepów sieci Żabka trafiły bowiem dwa smaki ciastek Filipinos. 

Zakładamy, że produkcja docelowo zwiększy się o kilka tysięcy ton ciastek rocznie. Nowe linie produkcyjne będą oddawane do użytku etapami. Pierwsze z nich rozpoczną pracę już w 3. kwartale 2024 r., a ostatnie prace powinny zakończyć się w 1. kwartale 2025 r.

Jarosław Zawadzki, prezes firmy dr Gerard

W związku z planowanym uruchomieniem nowych linii produkcyjnych, dr Gerard zamierza "niezwłocznie" zwiększyć zatrudnienie. 

Praca w Radzyniu Podlaskim i Międzyrzecu Podlaskim

Do zakładu w Radzyniu Podlaskim dr Gerard zatrudni około 60 osób, a do zakładu w Międzyrzecu Podlaskim około 200. Firma poszukuje operatorów maszyn cukierniczych, maszyn pakujących, czekoladowych, ciastowych, pracowników produkcji i pracowników liniowych. 

Jak informuje producent, kandydaci do pracy nie muszą mieć dużego doświadczenia, ponieważ nowi pracownicy przejdą odpowiednie szkolenia. Natomiast zainteresowani powinni posiadać umiejętność planowania i organizacji swojej pracy, podstawową wiedzę techniczną oraz książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych. Mile widziane jest doświadczenie w pracy w produkcji spożywczej. 


foto: mat. prasowe

Reklama