Średnia siła nabywcza w handlu detalicznym w Europie wynosi 6 517 euro na mieszkańca. Najwięcej do wydania w tym sektorze mają obywatele Luksemburga – ich detaliczna siła nabywcza wynosi 12 067 euro. Najniższą kwotę do rozdysponowania mają natomiast mieszkańcy Rumunii. Niedaleko przed nimi znajdują się Polacy.
Sile nabywczej europejskich konsumentów przyjrzał się w najnowszym badaniu GfK – an NIQ Company. Z raportu "GfK Retail Purchasing Power Europe" dowiadujemy się nie tylko o słabej w perspektywie średniej europejskiej pozycji Polski, ale także o znaczących różnicach, które zachodzą także wewnątrz regionów europejskich krajów.
Siła nabywcza Europejczyków. Tyle wydajemy w sklepach
Mieszkańcy 25 krajów europejskich, uwzględnionych w badaniu GfK – an NIQ Company, dysponują łącznie kwotą prawie 3,4 biliona euro na wydatki w handlu detalicznym. Średnia siła nabywcza dla handlu detalicznego wynosi 6 517 euro na mieszkańca.
Liderem rankingu jest Luksemburg – jego obywatele mają do dyspozycji po 12 067 euro, czyli ponad 85% powyżej średniej. Na drugim i trzecim miejscu plasują się Szwajcaria i Dania. Najbliżej średniej są Niemcy z kwotą 6 667 euro.
Polska niemal na końcu rankingu
Przeciętny Polak wydaje w sklepach 4 051 euro w skali roku. Wynik ten plasuje nas znacznie poniżej przeciętnych wydatków detalicznych w Europie. Jak zauważa Agnieszka Szlaska-Bąk, Polacy przeznaczają znaczącą część swoich dochodów netto na wydatki związane z handlem detalicznym.
Ranking siły nabywczej europejskich konsumentów
Według badania GfK – an NIQ Company, 13 z 25 analizowanych krajów ma ponadprzeciętną siłę nabywczą na zakupy w handlu detalicznym Poniżej średniej jest 12 krajów, a na ostatnim miejscu plasuje się Rumunia z wynikiem 2 986 euro, co odpowiada niecałym 46% średniej.
Pełen ranking siły nabywczej Europejczyków kształtuje się następująco:
- Luksemburg - siła nabywcza dla handlu detalicznego na mieszkańca: 12 067 euro
- Szwajcaria - 11 617 euro
- Dania - 9 479 euro
- Finlandia - 8 711 euro
- Francja - 8 634 euro
- Szwecja - 8 352 euro
- Norwegia - 8 284 euro
- Austria - 8 041 euro
- Belgia - 7 666 euro
- Irlandia - 7 467 euro
- Holandia - 7 314 euro
- Wielka Brytania - 6 685 euro
- Niemcy - 6 667 euro
- Hiszpania - 6 017 euro
- Portugalia - 5 892 euro
- Włochy - 5 861 euro
- Słowenia - 5 612 euro
- Chorwacja - 5 318 euro
- Słowacja - 4 914 euro
- Czechy - 4 753 euro
- Węgry - 4 572 euro
- Polska - 4 051 euro
- Serbia - 3 977 euro
- Bułgaria - 3 808 euro
- Rumunia - 2 986 euro
Znaczne różnice wewnątrz krajów
Analiza siły nabywczej Europejczyków ujawniła nie tylko znaczne różnice pomiędzy krajami, ale także – wewnątrz poszczególnych państw. Przykładem jest chociażby Wielka Brytania. Jak podają autorzy raportu, podział na regiony pokazuje, że siła nabywcza w zachodniej części Londynu jest dwukrotnie wyższa niż średnia krajowa i jest nawet 2,6 razy wyższa niż w zajmującym ostatnie miejsce regionie Sunderland.
Z danych GfK – an NIQ Company wynika ponadto, że regiony w europejskich stolicach i wokół nich często wyróżniają się ponadprzeciętną siłą nabywczą w handlu detalicznym. Poza Wielką Brytanią, taka sytuacja ma miejsce m.in. we Francji, na Węgrzech i w krajach skandynawskich. "Również w Polsce dysproporcje pomiędzy powiatami są duże" – zauważa Agnieszka Szlaska-Bąk
Źródło danych: Badanie "GfK Retail Purchasing Power Europe" jest dostępne dla 25 krajów europejskich i uwzględnia także ich regiony, wraz z danymi dotyczącymi ogólnej siły nabywczej, siły nabywczej dla produktów detalicznych, a także mieszkańców i gospodarstw domowych.
Co to Siła Nabywcza dla handlu detalicznego? Siła Nabywcza dla handlu detalicznego to część ogólnej siły nabywczej GfK, którą konsumenci mogą wydać na zakupy w sektorze detalicznym. Siła nabywcza jest miarą dochodu rozporządzalnego po odliczeniu podatków i składek na cele charytatywne; obejmuje także wszelkie otrzymane świadczenia. Badanie wskazuje wartości siły nabywczej przypadającej na osobę, na rok, w euro i jako indeks. Siła nabywcza GfK opiera się na nominalnym dochodzie rozporządzalnym mieszkańców, co oznacza, że wartości nie są korygowane o inflację. Obliczenia są przeprowadzane na podstawie zgłoszonych dochodów i zarobków, statystyk dotyczących świadczeń rządowych, a także prognoz ekonomicznych dostarczanych przez instytuty ekonomiczne.
foto: mat. redakcji