Systemy chmurowe dla kas fiskalnych – ratunek dla małych sklepów w dobie cyfryzacji?

Systemy chmurowe dla kas fiskalnych – ratunek dla małych sklepów w dobie cyfryzacji?

W dzisiejszym, dynamicznie rozwijającym się świecie handlu detalicznego, małe i średnie sklepy stają przed szeregiem wyzwań, z których najważniejszym jest rosnąca konkurencja ze strony dużych sieci handlowych. Liderzy masowego handlu dysponują ogromnymi zasobami finansowymi i technologicznymi, co pozwala im oferować niższe ceny, szerszy asortyment produktów i bardziej zaawansowane doświadczenia zakupowe. W obliczu tej presji, mniejsze sklepy muszą szukać innowacyjnych rozwiązań, które pomogą im utrzymać konkurencyjność i zapewnić klientom satysfakcjonującą obsługę.

Małe sklepy w starciu z gigantami. Systemy chmurowe sposobem na wyrównanie szans

Istotną różnicą w prowadzeniu działalności przez małe sklepy i duże sieci jest ich podejście do obsługi klienta. Mniejsze sklepy często stawiają na budowanie opartych na zaufaniu i personalizacji relacji z klientami. Znają ich osobiście, czasem nawet po imieniu, wiedzą o ich preferencjach i mogą zaoferować im bardziej spersonalizowane rekomendacje i porady.

Z kolei duże sieci handlowe skupiają się na efektywności i standaryzacji. Ich celem jest szybka obsługa dużej liczby klientów przy minimalnych kosztach. Jednak dzięki rozbudowanym systemom ERP, ogromnej ilości danych analitycznych i zaawansowanym programom marketingowym, sieci te oferują coraz lepszą personalizację i indywidualizację w komunikacji z konsumentem. W połączeniu ze skalą działania największych sieci i ich możliwościami negocjacyjnymi wśród dostawców, powstaje bardzo konkurencyjna, ale także atrakcyjna oferta do klientów.

Czy jednak mniejsze sklepy nieposiadające rozbudowanych systemów ERP, ani systemów analitycznych dla swoich biznesów, bazujące głównie na prostych kasach fiskalnych są skazane w tej walce o klienta na porażkę? Rynek rozwiązań IT, jak każdy inny nie znosi próżni, dlatego powstały praktyczne i niedrogie rozwiązania, pozwalające wyrównać szanse w tym wyścigu. Jedno z takich obiecujących rozwiązań, które zyskuje coraz większą popularność, to systemy chmurowe dedykowane dla kas fiskalnych. Te innowacyjne narzędzia oferują szereg korzyści, które mogą pomóc zyskać przewagę konkurencyjną i niespotykaną elastyczność działania.

Mniejsze samodzielne sklepy oraz ich lokalne grupy, pozostające poza sieciami franczyzowymi, mogą dzięki nim sięgać do budowania spersonalizowanych programów lojalnościowych, oferowania zaawansowanych systemów rabatowych i promocji dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów, a także do zbierania danych o zakupach i preferencjach klientów, co pozwala im na lepsze zrozumienie ich potrzeb i budowanie silniejszych relacji. Co ważne, wszystko to odbywa się bez inwestowania w rozległą infrastrukturę, kosztowne systemy IT czy specjalistów niezbędnych do zapewnienia działania takich struktur. Przedsiębiorcy mogą wykorzystać rozwiązania chmurowe także do optymalizacji własnych procesów logistycznych, zarządzania zapasami i analizy danych na większą skalę.

NoviCloud – możliwości z dużych systemów dostępne także w Twoim sklepie

Przykładem opisywanego rozwiązania może być m.in. system chmurowy NoviCloud, oferowany przez jednego z liderów polskiego rynku fiskalnego, firmę COMP – oferującą kasy i drukarki fiskalne pod marką Novitus. Jest to prawdopodobnie najlepsze aktualnie na polskim rynku oprogramowanie do zarządzania biznesem sprzedażowym, posiadające również moduł zarządzania magazynami w standardzie FIFO.

Intuicyjna aplikacja webowa daje możliwości spotykane dotychczas wyłącznie w dużych, instalowanych systemach sprzedażowych. Ewidencja towarów i kontrahentów, zarządzanie cenami, rozbudowane raportowanie sprzedaży i przekrojowe analizy, a także monitorowanie i rozliczanie sklepów i sprzedawców – czyli w skrócie biznes pod pełną kontrolą z dowolnego miejsca na Ziemi. Największą zaletą NoviCloud jest niewątpliwie dostęp do danych z kas fiskalnych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu właściciel sklepu, kierownik, czy księgowy mogą na bieżąco monitorować najważniejsze wskaźniki ekonomiczne i szybciej reagować na pojawiające się szanse i problemy.

Zwiększenie szybkości sprzedaży i skrócenie czasu obsługi

Kolejną ważną funkcją platformy NoviCloud jest automatyczne raportowanie sprzedaży. System generuje raporty sprzedaży bez konieczności ręcznego wprowadzania danych, co oszczędza czas i eliminuje ryzyko błędów. Raporty te mogą być następnie wykorzystane do analizy trendów sprzedażowych, identyfikacji obszarów wymagających poprawy i podejmowania trafnych decyzji biznesowych. Dodajmy do tego zdalne zarządzanie bazą kontrahentów, indeksami handlowymi, cenami oraz własne programy lojalnościowe i wielopoziomowe systemy rabatowe stawkami VAT, dostęp do JPK i integracje z systemami ERP i CRM i mamy narzędzie niemal doskonałe. Z NoviCloud współpracują najnowsze kasy, oparte o ekrany dotykowe i system Android – kasy Novitus NEXT i NEXT PRO oraz kasy z rodziny Novitus ONE.

Dedykowane aplikacje tych kas pozwalają także na błyskawiczne dostosowywanie urządzenia i jego funkcji do branżowej specyfiki, np. w gastronomii czy w nietypowych usługach. Dotykowy wyświetlacz kasy NEXT, znany z tabletów, odmienił diametralnie sposób używania kasy fiskalnej odsyłając do lamusa zamkniętą architekturę i ograniczone funkcje urządzenia. Personalizacja wyglądu menu oraz elastyczne zakładki pozwalają na wygodne prezentowanie treści i błyskawiczną pracę z dotykowym menu. O ergonomię zadbali tutaj twórcy graficznego interfejsu, choć użytkownik może go dowolnie modyfikować odpowiednio do swoich preferencji. Efekt jest jeden – zwiększenie szybkości sprzedaży i skrócenie czasu obsługi klienta. Duży wyświetlacz pozwala także na szybką identyfikację ewentualnych błędów i korektę.

Technologia NoviCloud to także najwyższe standardy bezpieczeństwa, równoległa kopia zapasowa, certyfikaty SSL i tunelowa transmisja danych oraz pełna ochrona zasobów użytkownika przed nieautoryzowanym dostępem.

Ile kosztuje wdrożenie kasy NoviCloud?

Warto wspomnieć też o stronie kosztowej i skalowalności tego rozwiązania. Systemy chmurowe mogą być dostosowane do potrzeb sklepów o różnej wielkości. Małe sklepy mogą korzystać z podstawowych funkcji, podczas gdy duże sklepy mogą korzystać z tych bardziej zaawansowanych. System może więc rosnąć wraz z potrzebami rozwijającego się biznesu.

Co ważne, sklepy nie muszą inwestować we własną infrastrukturę IT, taką jak serwery i oprogramowanie, ponieważ jest ona dostarczana wraz z opisywanym rozwiązaniem. Systemy chmurowe są więc często tańsze w zakupie niż tradycyjne oprogramowanie sprzedażowe, tym bardziej że są one oferowane w modelu abonamentowym, co oznacza, że sklepy płacą tylko za funkcje i moduły, z których faktycznie korzystają, nie troszcząc się o aktualizację oprogramowania i samodzielne rozwiązywanie problemów technicznych.

Podsumujmy, co zyskuje przedsiębiorca dzięki rozwiązaniom kasy NoviCloud?

  1. Zwiększona dostępność danych, zaawansowany monitoring i analiza danych
  2. Zapobieganie kradzieżom i nadużyciom
  3. Automatyzacja procesów biznesowych nawet w małej firmie
  4. Aktualizacje cenników w systemie kasowym na podstawie danych z bazy danych dostawców
  5. Automatyczne fakturowanie sprzedaży, przy minimalny ryzyku błędów
  6. Łatwość obsługi i zaawansowana pomoc zdalna
  7. Skalowalność i brak konieczności inwestycji w infrastrukturę IT
  8. Optymalizacja kosztów działalności

Systemy chmurowe – czy jest się czego obawiać?

Najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo danych. Poufne informacje (takie jak dane o klientach, transakcjach i stanach magazynowych) są przechowywane w chmurze, co czyni je potencjalnym celem dla cyberataków. Istotne jest zatem, aby wybrać system chmurowy oferujący wysoki poziom bezpieczeństwa danych.

Kolejnym zagrożeniem jest zależność od Internetu. Działanie systemów chmurowych jest uzależnione od dostępu do Internetu. Brak połączenia może prowadzić do zakłóceń w pracy sklepu, uniemożliwiając obsługę klientów, generowanie raportów i zarządzanie stanami magazynowymi. Ważne jest zatem, aby sklep posiadał niezawodne połączenie internetowe, a także plan awaryjny na wypadek jego awarii.

Należy również wziąć pod uwagę koszty abonamentowe. Korzystanie z systemów chmurowych nie jest zupełnie darmowe i wiąże się z regularnymi opłatami abonamentowymi. Przed wyborem systemu chmurowego należy dokładnie przeanalizować koszty i porównać oferty różnych dostawców oraz upewnić się, że wybrany system chmurowy jest kompatybilny z istniejącymi w sklepie systemami ERP i CRM, o ile takie funkcjonują. W przeciwnym razie integracja systemów może być kosztowna i czasochłonna.


 

Systemy chmurowe dla kas fiskalnych oferują szereg korzyści, które mogą pomóc małym i średnim sklepom wyrównać szanse z dużymi sieciami handlowymi i zyskać przewagę konkurencyjną. Sklepy te mogą usprawnić swoje operacje, poprawić obsługę klienta i zyskać lojalność klientów. Rozwiązania oferowane pod marką Novitus są doceniane nie tylko przez przedsiębiorców. W wielu konkursach zostały obsypane wyjątkowymi nagrodami, m.in. za design i ergonomię oraz rozwiązania informatyczne. NEXT wraz z systemem NoviCloud jest laureatem tytułu Teraz Polska oraz nagród Złoty Paragon, Dobry Wzór, czy Innowacja Roku.


foto: mat. partnera

Reklama