Resort oskarża Carrefoura. Nad detalistą wisi widmo gigantycznej kary

Resort oskarża Carrefoura. Nad detalistą wisi widmo gigantycznej kary

Nawet 200 mln euro może wynieść kara dla Carrefoura, o którą zawnioskowało do sądu francuskie Ministerstwo Finansów. Resort zarzuca detaliście stosowanie praktyk niezgodnych z przepisami. Chodzi przede wszystkim o umowy zawierane z franczyzobiorcami.

Carrefour stosował zakazane klauzule w umowach?

Do dokumentu skierowanego przez Ministerstwo Finansów do sądu udało się dotrzeć francuskiemu portalowi La Lettre. W 160-stronicowym dokumencie resort ma wzywać Carrefoura do modyfikacji wielu klauzul znajdujących się w umowach z franczyzobiorcami, które mają być niedozwolone w świetle krajowego prawa. Te miały być korzystne wyłącznie dla franczyzodawcy wzmacniając tym samym jego przewagę i brak równowagi między stronami.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Wniosek skierowany przez francuski resort finansów do sądu jest pokłosiem dochodzenia, które ministerstwo wszczęło po tym, jak ponad 170 franczyzobiorców Carrefour złożyło w minionym roku pozew przeciwko detaliście. Okazuje się, że klauzule faworyzujące franczyzodawcę miały pojawić się w ponad 5 tysiącach umów z franczyzobiorcami. 

Jak donosi Reuters, oddział zajmujący się w ramach ministerstwa polityką konkurencji i kontrolą nadużyć (DGCCRF) w wydanym oświadczeniu zaznaczył, że praktyki sprzeczne z francuskim kodeksem handlowym miały być stosowane przez kilka spółek w Grupie Carrefour. W dokumencie resort zawnioskował o nałożenie na detalisty kary. Ta miałaby wynosić 200 mln euro. 


foto: mat. redakcji

Reklama