Chiny rozpoczynają dochodzenie ws. europejskiej wieprzowiny. Jest ukryty cel

Chiny rozpoczynają dochodzenie ws. europejskiej wieprzowiny. Jest ukryty cel

Chińskie Ministerstwo Handlu wszczyna dochodzenie antydumpingowe w sprawie wieprzowiny, która jest importowana z krajów Unii Europejskiej. Wniosek w tej sprawie złożyły chińskie firmy reprezentujące krajowy przemysł. 

Chiny przyglądają się europejskiej wieprzowinie

O sprawie donosi Global Times. Jak zauważa dziennik, informacja o rozpoczęciu dochodzenia została przekazana zaledwie kilka dni po tym, jak Komisja Europejska zapowiedziała dodatkowe tymczasowe cła na importowane z Chin samochody elektryczne. Te wzrosną z obecnych 17,4 do nawet 38,1% - poziom stawki KE dobrała indywidualnie dla trzech głównych producentów. Według niektórych komentatorów posunięcie Chin stanowi odwet za to działanie. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Dochodzenie może namieszać na rynku

Dochodzenie dotyczące importowanej wieprzowiny potrwa przez najbliższy rok. Jego inicjatorem, jak poinformowało Chińskie Ministerstwo Handlu, było stowarzyszenie reprezentujące chiński przemysł wieprzowiny i produktów ubocznych ze świń. Dochodzenie to może wpłynąć na europejski rynek wieprzowiny. 

Spośród dziewięciu największych eksporterów wieprzowiny do Chin, cztery to kraje unijne. W 2023 roku Hiszpania zaspokoiła niemal 23% całego importu wieprzowiny przez Chiny - wynika z danych, które przywołuje Reuters. Istotnym graczem w tej wymianie handlowej jest także Holandia, Dania oraz Francja.


foto: stockadobe(africa studio)

Reklama