W tych miejscach maszyny Paczkomat® nie miały szans zaistnieć. Teraz się to zmieni

W tych miejscach maszyny Paczkomat® nie miały szans zaistnieć. Teraz się to zmieni

Początkowo na czterech rynkach zadebiutuje nowy model maszyny Paczkomat®. Urządzenie to będzie nie tylko bezobsługowe, ale także niezależne od sieci elektrycznej. Dzięki temu InPost zamierza pojawić się w lokalizacjach, w których do tej pory nie było to możliwe. 

Paczkomat® z fotiwoltaiką na dachu

W nowej, autonomicznej maszynie Paczkomat® InPost zachowane zostały wszystkie funkcjonalności standardowego urządzenia. Wprowadzono natomiast panele fotowoltaiczne i magazyny energii. Do tego w urządzeniu zaimplementowano opcje pozwalające na optymalizację zużycia energii – np. oświetlenie maszyny po zmierzchu zmniejsza się do 30% swojej mocy, a w godzinach nocnych, gdy użytkowanie jest znikome, Paczkomat® może w pełni je wyłączyć.

Maszyny posiadają panele fotowoltaiczne na dachu oraz magazyn energii pracujący nawet w ujemnych temperaturach. Zastosowanie wbudowanej baterii umożliwia umieszczenie urządzenia Paczkomat® w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępu do sieci zasilania. W ramach pilotażu stawiane są również "maszyny matki" – podłączone do sieci energetycznej, które mają funkcję ładowania baterii zasilających maszyny autonomiczne w przypadku złych warunków pogodowych.

Autonomiczny Paczkomat® to kolejna innowacja Grupy InPost. Te nowoczesne maszyny możemy teraz stawiać w lokalizacjach, w których dotąd nie było to możliwe ze względu na brak dostępu do sieci energetycznej. Nowe maszyny zwiększają dostępność naszej sieci dla jak największej liczby klientów. To kolejny krok w realizacji naszej ambitnej strategii dekarbonizacji, a także wyjątkowe rozwiązanie technologiczne, niedostępne jak dotąd na rynku. Warto podkreślić, że pilotaż będziemy prowadzić równocześnie w czterech europejskich krajach, co da nam unikalną wiedzę na temat możliwości rozbudowy sieci maszyn autonomicznych w krajach o różnych warunkach pogodowych.

Izabela Karolczyk-Szafrańska, Group Chief Marketing & ESG Officer

Pilotaż w dziewięciu lokalizacjach

W ramach pilotażu autonomicznych urządzeń Paczkomat®, w Polsce rozstawiono 9 maszyn – w Krakowie oraz w Gdańsku. Pod koniec maja zostały oddane do użytku 3 maszyny we Florencji, gdzie jak dotąd nie było potrzeby wymiany baterii.

W Londynie testy przeprowadzane są na 2 maszynach, a we Francji pilotaż ma wystartować jeszcze w tym miesiącu, w okolicy miasta Lille – gdzie planowane jest uruchomienie 9 urządzeń Paczkomat®.


foto: mat. prasowe

Reklama