Majowa inflacja w celu NBP. Najnowsze dane GUS

Inflacja w maju wyniosła 2,5% w perspektywie rok do roku trafiając tym samym dokładnie w cel inflacyjny ustalony przez Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym, a więc porównując do kwietnia, wzrost cen usług i towarów wyniósł 0,1%. 

Piątkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdziły wstępny szacunek opublikowany w ostatnim dniu maja. Inflacja w tym miesiącu wzrosła, ale nie tak mocno, jak przewidywali to ankietowani ekonomiści. 

Inflacja w maju 2024 w Polsce

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2024 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,5% – podał w piątkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. W tym czasie ceny usług wzrosły o 6,2% rok do roku, a towarów – o 1,2%.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %) 
Źródło: GUS

Maj jest zatem drugim miesiącem z rzędu, w którym wzrost cen w kraju przyspiesza. Po 12 miesiącach stabilizacji, po raz pierwszy inflacja wzrosła w kwietniu tego roku. Po najniższym od wielu miesięcy marcowym odczycie (2,0% rok do roku), w kwietniu inflacja wzrosła bowiem do 2,4% rok do roku. 

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły w maju o 0,1% (w tym towarów i usług po 0,1%). 

Żywność i napoje bezalkoholowe odnotowały w maju 2024 roku 1,6% wzrost cen w porównaniu do maja 2023 roku. Napędzany był on głównie przez ceny soków owocowe i warzywne (10% wzrost ceny rok do roku) oraz herbaty (10,2%). W maju Polki i Polacy płacili także więcej za takie produkty spożywcze jak pieczywo (wzrost  o 4,9% rok do roku), wędliny (4,5%), mięso cielęce (4,9%).

Publikowany na koniec maja wstępny szacunek wskazał na 2,5% inflację w perspektywie rok do roku oraz 0,1% wzrost cen w stosunku do kwietnia 2024. Wielu ekonomistów jest zdania, że gwałtowniejszy wzrost inflacji nadejdzie, ale w drugiej połowie roku.

Prognozy i komentarze. Inflacja w maju, inflacja w czerwcu 2024

"Nadal mocno drożeją usługi (6,2%r/r), a wzrost cen towarów pozostaje niski (1,2%r/r). Inflacja bazowa obniżyła się do ok. 3,8%r/r z 4,1%r w kwietniu. Kolejne miesiące 2024 pod znakiem dalszego wzrostu inflacji i stabilizacji stóp NBP" – prognozują eksperci z ING. 

Z kolei eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyjaśniają, że za stosunkowo niskim poziomem inflacji w maju 2024 roku stoją przede wszystkim zamrożone ceny energii oraz "drobny" wzrost cen żywności. "Czerwiec będzie ostatnim miesiącem, kiedy ceny energii pozostaną zamrożone. Dlatego w lipcu inflacja prawdopodobnie znajdzie się w przedziale 4,0-4,5%" – dodają.

"Spodziewamy się, że w 2025 r. inflacja dalej oscylować będzie średnio blisko 4,5%. Największy udział dalej będą miały ceny usług, zobaczymy też ponowny wzrost cen towarów przemysłowych. Dodatkowo przez pierwsze półrocze na wynikach zdecydowanie ciążyć będą ceny energii" – prognozują eksperci z PIE.


foto: stockadobe(terovesalainen)

Reklama