Wino i kapelusze znów zagościły w Sierakowie [RELACJA]

Wino i kapelusze znów zagościły w Sierakowie [RELACJA]

8 czerwca 2024 roku w Dworze Sieraków koło Krakowa już po raz 12-sty odbył się plenerowy salon degustacyjny "Ogrody Wina". To kolejna edycja znanej i lubianej imprezy skierowanej do członków Klubu Domu Wina oraz osób podzielających enologiczne pasje. Zorganizowane z rozmachem eleganckie garden party jak co roku odbyło się w sielskim otoczeniu dworskiego parku z czarującym widokiem na Wzgórza Beskidu Wyspowego. Impreza przyciągnęła prawie 400 uczestników.

Producenci z największych i najciekawszych regionów

Na 46 stoiskach swoje wina oraz alkohole mocne zaprezentowali producenci z największych i najciekawszych regionów, takich jak Bordeaux, Burgundia, Langwedocja we Francji, Veneto, Apulia i Piemont we Włoszech, Katalonia, Priorat, Rioja, Ribera del Duero w Hiszpanii, Porto i Tejo w Portugalii, Słowenia, Tokaj i Eger na Węgrzech, Morawy w Czechach, Palatynat w Niemczech, Polska, Szkocja, Irlandia, Peloponez w Grecji, Gruzja, Bułgaria oraz Chile, Argentynie, Urugwaj w Ameryce Południowej, Kalifornia w USA i Izrael.

Wielką gratką dla wielbicieli wina były masterclassy, czyli degustacje komentowane poświęcone winom z najważniejszych apelacji Burgundii, winiarni Duckhorn Vineyards z  Kalifornii oraz Wódkom z Dworu Sieraków.

Dużą popularnością cieszyły się też tzw. speedtastingi, czyli degustacje jednego wina prowadzone przez specjalistów. Tą metodą omówiono Domaine Hamelin Chablis Beauroy 1er Cru z Burgundii, Château Kirwan 2016 z Bordeaux, Marchesi di Grésy Merlot da Solo Monferratoz Piemontu oraz Famille Dupont Calvados Paysd’Auge 30 ans  z Normandii.

Najlepsze wina 2024

Każdy z uczestników imprezy mógł oddać swój głos na produkty prezentowane podczas salonu degustacyjnego w czterech kategoriach. Zwycięstwo w  konkursie na najlepsze wino Ogrodów Wina to zawsze okazja do zdobycia ulubionej butelki na własność. W tym roku triumfowały:

  • Najlepsze wino białe – Winnica Turnau Classique Brut
  • Najlepsze wino różowe – Sublime Prosecco Rosé Extra Brut Millesimato – Tenuta San Giorgio
  • Najlepsze wino czerwone – Decoy California Zinfandel– Duckhorn Vineyards
  • Najlepszy alkohol mocny – Dwór Sieraków Czarny Bez

Tradycją sierakowskiej imprezy jest także konkurs na najciekawsze nakrycie głowy: kapelusze, meloniki czy fascynatory. Przy tworzeniu kapeluszowej kreacji goście powinni nawiązać do tematu wydarzenia, czyli wina i sztuki. Komisja konkursowa składająca się z fundatorów nagród – partnerów Ogrodów Wina – przyznawała dodatkowe punkty za artystyczną ekspresję i emocjonalne podejście do tematu. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło w finałowej części salonu degustacyjnego. W tym roku jury nagrodziło 4 projekty.

Zwieńczeniem wieczoru był natomiast recital wybitnego aktora i muzyka Zbigniewa Zamachowskiego. Dysponujący niezwykle piękną barwą głosu i słynący z talentu interpretacyjnego aktor zabrał gości w podróż po świecie emocji – od lirycznej zadumy, po szczere rozbawienie. Publiczność zgromadzona w Sierakowie mogła usłyszeć m.in. utwór „Kobiety jak te kwiaty”.

Kolejna edycja imprezy w czerwcu 2025 r. Organizatorami Ogrodów Wina są: Dom Wina, Podróże z winem i Dwór Sieraków.


foto: mat. prasowe

Reklama