Producent bananów Chiquita płacił terrorystom. Przysięgli odrzucili wyjaśnienia firmy

Producent bananów Chiquita płacił terrorystom. Przysięgli odrzucili wyjaśnienia firmy

Wieloletni proces toczący się w sprawie domniemanego wspierania kolumbijskich grup paramilitarnych przez międzynarodowego producenta doczekała się końca. W poniedziałek ława przysięgłych uznała spółkę Chiquita Brands odpowiedzialną za finansowe wspieranie organizacji, która dopuszczała się zabójstw i masakr. Bananowy gigant zapłaci teraz 38,3 mln dolarów powodom i krewnym ofiar.

Proces toczący się od lat

Sprawa przeciwko producentowi bananów Chiquita toczyła się już od wielu lat. Jak podaje organizacja EarthRights Internationa w okresie od 1997 do 2004 roku producent miał wesprzeć działalności organizacją kwotą opiewającą na 1,7 mln dolarów. 

W 2007 roku, w wyniku wyroku sądu, spółka otrzymała karę w wysokości 25 mln dolarów za prowadzenie interesów z paramilitarną grupą – Zjednoczonymi Siłami Samoobrony Kolumbii (AUC). W komunikacie opublikowanym przez amerykański Departament Sprawiedliwości czytamy, że już w 2003 roku niezależny radca prawny przekazał spółce Chiquita Brands, że "płatności są nielegalne w świetle prawa Stanów Zjednoczonych i że firma Chiquita powinna natychmiast zaprzestać płacenia AUC". 

W trakcie procesu Chiquita Brands tłumaczyło swoje działania zapewnieniem bezpieczeństwa swoich pracowników. Z wytłumaczeniem tym zdecydowanie nie zgadzała się organizacja EarthRights International, która w lipcu 2007 roku wniosła do sądu pozew przeciwko producentowi. Ten został następnie połączony z kilkoma innymi sprawami przeciwko firmie. 

EarthRights International reprezentowało wybrane grupy ofiar w procesie. Najnowsza decyzja ławy przysięgłych potwierdziła utrzymywane przez organizację stanowisko.

Chiquita Brands wspierała grupę paramilitarną

Jak informuje Deutsche Welle, w poniedziałkowym wyroku podkreślono, że powodowie wyraźnie udowodnili, że AUC zabiła osoby wymienione w pozwie oraz że firma Chiquita "świadomie" zapewniła AUC znaczną pomoc w formie "płatności gotówkowych lub innych środków wsparcia w stopniu wystarczającym do stworzenia przewidywalnego ryzyka wyrządzenia krzywdy innym". 

„Ten werdykt wysyła mocny sygnał do korporacji na całym świecie: czerpanie zysków z łamania praw człowieka nie pozostanie bezkarne. Rodziny te, będące ofiarami grup zbrojnych i korporacji, umocniły swoją władzę i zwyciężyły w procesie sądowym.

Marco Simons, międzynarodowy radca prawny EarthRights.

"Firma Chiquita świadomie finansowała AUC, uznaną za organizację terrorystyczną, w pogoni za zyskiem, pomimo rażących naruszeń praw człowieka przez AUC. Przekazując ponad 1,7 miliona dolarów na rzecz AUC w latach 1997–2004 w ramach nielegalnego finansowania, firma Chiquita przyczyniła się do niewypowiedzianych cierpień i strat w kolumbijskich regionach Urabá i Magdalena, w tym do brutalnych morderstw niewinnych cywilów" – podkreśla organizacja EarthRights International.

AUC w 2001 roku zostało uznane przez Departament Stanu USA zza organizację terrorystyczną. Kolumbijska grupa zakończyła swoją działalność w 2006 roku.


foto: stockadobe(Ralf)

Reklama