Social commerce coraz popularniejsze w Polsce. Nowe dane ujawniły ważny trend

Social commerce coraz popularniejsze w Polsce. Nowe dane ujawniły ważny trend

Social commerce staje się obecnie jednym z trendów w zakresie zakupów – przekonują autorzy tegorocznego badania Adyen Retail Report. Zgodnie z jego wynikami już 37% przedsiębiorstw korzystało z handlu społecznościowego do sprzedaży swoich produktów. Jaki klient czeka po drugiej stronie ekranu? 

Zakupy na Facebooku i Instagramie? Czemu nie

Nowe ogłoszenia na Facebooku, produkt oznaczony na zdjęciu na Instagramie, a może filmik Tik Toku lub Pinterest? Kolejne platformy umożliwiają swoim użytkownikom  przeglądanie, wybieranie i nabywanie produktów bezpośrednio z feedów społecznościowych. To sprawia, że proces zakupowy jest bardziej płynny i natychmiastowy, co z kolei może przyczyniać się do zwiększenia konwersji i lojalności klientów.

Zgodnie z wynikami badania Adyen Retail Report spośród dostępnych platform społecznościowych największą popularnością cieszył się Facebook Marketplace (76%). Na drugim miejscu znalazł się Instagram Shop (34%), przy czym częściej wybierała go generacja Z. TikTok Shop zajął trzecie miejsce we wszystkich  grupach wiekowych (28%).

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

Social commerce dotarł do Polski

Dane pokazują także, że social commerce staje się coraz bardziej popularny wśród firm, które chcą dotrzeć do klientów w miejscach, gdzie ci spędzają najwięcej czasu online. Obecnie już 37% przedsiębiorstw korzystało z handlu społecznościowego do sprzedaży swoich produktów. Odsetek był najwyższy w kategoriach: artykułów sportowych i outdoorowych (46%), mody (43%), wyposażenia domu (42%) oraz odzieży i akcesoriów (42%).

Rosnąca popularność social commerce zdaje się być naturalnym trendem wynikającym z popularności, jaką cieszą się wsród użytkowników platformy oferującę możliwość zakupów. Jak wskazano w Adyen Retail Report, w celach zakupowych z mediów społecznościowych korzystać ma już 45% Polaków. Ich miesięczne wydatki wynoszą w tym kanale średnio 580,18 zł. 

Choć wzrost wykorzystania platform social media obserwuje się we wszystkich grupach wiekowych, jest on szczególnie zauważalny wśród generacji Z i boomerów (odpowiednio 32% i 35%). Aż 59% "zetek" deklaruje, że zrobiło w ten sposób zakupy w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Źródło danych: Badanie Adyen Retail Report 2024 przeprowadzono między 15 stycznia a 1 lutego br. na grupie 38 tys. konsumentów i 13 tys. przedsiębiorstw handlowych z Wielkiej Brytanii, Singapuru, Hongkongu, Japonii, Australii, ZEA, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Polski, Belgii, Holandii, Brazylii, Norwegii, Danii, Szwecji, USA, Kanady, Malezji, Meksyku, Austrii, Szwajcarii, Chin oraz Indii. W Polsce badanie Adyen Retail Report 2024 przeprowadzono na grupie 500 osób zarządzających spółkami handlowymi oraz na grupie 1000 konsumentów.


foto: stockadobe(tirachard)

Reklama