Transformacja fabryki Nestlé w Kargowej: "Roboty wyręczają człowieka w najcięższych pracach"

Transformacja fabryki Nestlé w Kargowej: "Roboty wyręczają człowieka w najcięższych pracach"

"Roboty wyręczają człowieka w jego najcięższych obowiązkach. Układają płyty waflowe czy kartony z gotowym wyrobem na palety. To znacznie wpływa na ergonomię pracy" – opowiada Piotr Makowiak, który jako starszy koordynator utrzymania ruchu w fabryce słodyczy Nestlé w Kargowej, na co dzień dba o gotowość maszyn do pracy. 

Automatyzacja w fabryce Nestlé w Kargowej

Fabryka słodyczy w Kargowej w tym roku obchodzi 30-lecie dołączenia do Nestlé. Jak przyznaje Piotr Makowiak, który pracuje w niej już od kilkunastu lat, zakład znacznie zmienił się w tym czasie. "Maszyny starego typu są konsekwentnie zastępowane sprzętami wykorzystującymi nowe technologie. Firma stawia na automatyzację procesów produkcji" – wyjaśnia.

Automatyzacja w naszym zakładzie poprawia ergonomię pracy, podnosi też wydajność linii produkcyjnych. Jednocześnie nie wpływa to na ograniczenie zatrudnienia. Cały czas rozwijamy kompetencje naszych pracowników. Poprzez szkolenia dajemy im szansę na rozwijanie umiejętności w kierunku obsługi zaawansowanych maszyn. Dzięki temu podążają oni za procesem automatyzacji.

Piotr Makowiak, starszy koordynator utrzymania ruchu w fabryce słodyczy Nestlé w Kargowej

Roboty wspierają człowieka w najcięższych pracach

Automatyzacja i robotyzacja to nieunikniony kierunek rozwoju, z czego doskonale zdaje sobie sprawę Nestlé. Dzięki inwestycjom w rozwój fabryki, czynności, które do tej pory znajdowały się wśród obowiązków pracowników, są obecnie wykonywane przez roboty. Jak przyznaje Piotr Makowiak, chodzi przede wszystkim o prace wymagające siły fizycznej, takie jak układanie płyt waflowych i kartonów z gotowym wyrobem na palety czy pakowanie produktów do opakowań zbiorczych.

Staramy się zastępować najbardziej wymagające czynności procesowe, które wykonywali dotąd pracownicy. Mowa na przykład o liniach pakujących. Kiedyś to człowiek był odpowiedzialny za to, żeby pojedynczy produkt spakować do kartonów zbiorczych. Teraz robią to specjalnie zaprojektowane roboty, dzięki nowoczesnemu oprzyrządowaniu pakują produkt w kartony.

Piotr Makowiak, starszy koordynator utrzymania ruchu w fabryce słodyczy Nestlé w Kargowej

Pracownicy są niezastąpieni jeśli chodzi o kontrolę jakości. Jednak i w tym obszarze mogą liczyć na wsparcie nowoczesnych urządzeń.

Do tej pory za jakość produktu odpowiedzialni byli wyłącznie ludzie. Na tę chwilę stosujemy systemy wizyjne wyposażone w kamery, które na bieżąco weryfikują jakość naszych produktów. 

Piotr Makowiak, starszy koordynator utrzymania ruchu w fabryce słodyczy Nestlé w Kargowej

Transformacja zakładu Nestlé w Kargowej to przykład tego, jak automatyzacja może pozytywnie wpłynąć na produkcję, jakość wyrobów oraz warunki pracy, a jednocześnie wspierać rozwój zawodowy pracowników. To krok w stronę przyszłości, w której nowoczesne technologie idą w parze z ludzkim doświadczeniem i zaangażowaniem.

Fabryka Nestlé Polska w Kargowej jest nie tylko nowoczesnym, ale także przyjaznym i wspierającym miejscem pracy. W uznaniu za te starania zakład został w tym roku uhonorowany nagrodą w konkursie "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Wyróżnienie to wręczył osobiście Prezydent Andrzej Duda, podkreślając zaangażowanie firmy w dbałość o pracowników.

Zobacz, jakie zmiany zaszły w fabryce słodyczy w Kargowej z perspektywy wieloletniej pracowniczki produkcji: Od 40 lat obserwuje zmiany w fabryce Nestle w Kargowej. Co zwróciło jej uwagę?


foto: Piotr Makowiak, starszy koordynator utrzymania ruchu w fabryce słodyczy Nestlé w Kargowej (mat. redakcji)

Reklama