Burgery Skłodowscy: Odpowiedzialnie stworzone z myślą o zrównoważonej kuchni

Burgery Skłodowscy: Odpowiedzialnie stworzone z&nbspmyślą o zrównoważonej kuchni

Wyobraź sobie burgera idealnego – soczystego, aromatycznego, gdzie wołowina gra główną rolę. Ale jak zachować tę doskonałość na dłużej? Kluczem jest świeżość! Jako restaurator doskonale wiesz, jak kluczowe jest utrzymanie najwyższej jakości produktów – konsument, który raz zrazi się do twojego lokalu, nie tylko nie wróci, ale także może negatywnie opowiadać o swojej wizycie. W Skłodowskich rozumiemy to doskonale i sami nie chodzimy na kompromisy.

Nasze produkty nie tylko są pyszne, ale również zachowują świeżość i jakość przez długi czas. Kluczową rolę odgrywa tutaj nasze zaangażowanie w zasady ESG. Dbamy o środowisko, stosując nowoczesne metody produkcji i minimalizując odpady. Nasze produkty pochodzą z zrównoważonych źródeł, procesy produkcyjne są opracowane tak, aby maksymalnie redukować nasz ślad węglowy, a dobrostan zwierząt stawiamy na pierwszym mejscu! Chcesz dowiedzieć się, jaki jest sekret naszych wyjątkowych burgerów?

Burgery Skłodowscy. W odpowiedzi na trendy

Prowadzenie restauracji to niełatwe zadanie – zarządzanie jakością i bezpieczeństwem żywności, równoważenie budżetów i kontrola zapasów to tylko niektóre z wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się właściciele lokali gastronomicznych. Jednakże, w dobie rosnącej świadomości konsumentów, kolejnym istotnym aspektem jest kreowanie atrakcyjnego menu zgodnie z aktualnymi trendami, uwzględniając nie tylko preferencje smakowe i wysoką jakość, lecz także wartości etyczne oraz troskę o środowisko.

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania produktami lokalnymi, powstałymi z dbałością o zasoby naturalne i etykę produkcji, co znalazło swoje odzwierciedlenie również w branży gastronomicznej. Restauratorzy coraz częściej stawiają na ofertę opartą na świeżych, miejscowych składnikach, które nie tylko zachwycają podniebienia, ale także wspierają polskich producentów i przyczyniają się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

W odpowiedzi na to rosnące zapotrzebowanie, restauracje sięgają po rozwiązania, które wspierają zrównoważone praktyki, w tym produkty takie jak burgery Skłodowscy ze 100% wołowiny, mrożone technologią IQF.

Mrożone, czyli świeższe niż świeże?

Jeśli rozważając opcje dla swojego lokalu zastanawiasz się, czy możesz korzystać z mrożonych półproduktów bez straty na jakości dań, koniecznie musisz poznać technikę IQF! Co to dokładnie oznacza?

IQF to skrót od "Individual Quick Freezing" – czyli metody ekspresowego zamrażania żywności ciekłym azotem, co pozwala na zatrzymanie jej w chwili największej świeżości, bez potrzeby stosowania jakichkolwiek konserwantów! Nasze burgery, przygotowywane wyłącznie z 100% wołowiny, są nie tylko pyszne, ale także zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. A to dopiero początek korzyści!

Burgery Skłodowscy: dbałość o naturę w każdym kęsie

Co coraz bardziej zauważalna staje się potrzeba transformacji w sektorze gastronomicznym w kierunku zrównoważonej produkcji i spożycia. Konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na zdrowie i etykę w połączeniu z przyjemnością z jedzenia. Widzimy w tym nie tylko wyzwanie, ale także ogromną szansę dla innowacji. W Skłodowskich oferujemy produkty, które mają prosty skład, są łatwe do przygotowania, a przy tym stworzone z myślą o poszanowaniu zasobów naturalnych na każdym etapie ich produkcji.

Nie tylko dostarczamy mięso wysokiej jakości, ale również minimalizujemy negatywny wpływ środowisko poprzez zrównoważone podejście na każdym kroku naszej działalności. Nasza troska o planetę zaczyna się od pierwszych etapów łańcucha dostaw, gdzie budujemy partnerskie relacje z dostawcami, którzy podzielają nasze zaangażowanie w dobrostan zwierząt oraz poszanowanie środowiska naturalnego. To dla nas kluczowe, aby nasze wartości były wspólne już na tym etapie.

Jednak to nie koniec naszych wysiłków. Wdrażamy innowacyjne, pro-środowiskowe rozwiązania w naszych zakładach produkcyjnych, inwestując w technologie oparte na zielonej energii oraz efektywne wykorzystanie surowców, takie jak farma fotowoltaiczna czy systemy odzyskiwania wody.

Dbamy też o to, by sam produkt był jak najbardziej przyjazny środowisku. Burgery zamrożone metodą IQF nie wymagają plastikowych tacek ani wielowarstwowej folii, co znacznie redukuje ilość generowanego plastiku – nasze produkty pakujemy w łatwe do przetworzenia kartony. Chcemy, by każdy kawałek mięsa znalazł swoje zastosowanie, zapobiegając marnotrawstwu. Elementy, które nie są używane w produkcji burgerach, są sprzedawane lub przekształcane w inne produkty, zapewniając kompleksowe wykorzystanie surowca.

Zależy nam także na lokalności. Nasze zakłady produkcyjne są strategicznie rozmieszczone w odległości nie przekraczającej 200 km od miejsca hodowli bydła. Takie podejście nie tylko minimalizuje stres u zwierząt podczas transportu i zapewnia świeżość produktu, ale także wspiera rozwój lokalnych społeczności i gospodarek.

Równie istotny jest dla nas dobrostan społeczny – dbamy o dobre warunki pracy naszych pracowników, promując uczciwe praktyki zatrudnienia i rozwój zawodowy. Jesteśmy też sponsorem tytularnym Hetmana Skłodowscy Tykocin – drużyny piłkarskiej, działającej w naszym mieście. Nasze wsparcie ma na celu zapewnienie młodzieży i dzieciom zdrowej alternatywy na spędzanie wolnego czasu, promując aktywność fizyczną. Udało się nam zbudować silną społeczność rodziców i kibiców, wspólnie tworząc inspirujące otoczenie dla przyszłych sportowców osiągających coraz większe sukcesy!

Jeśli niektórzy konsumenci mają obawy dotyczące mrożonej żywności, to prawdopodobnie dlatego, że kojarzy im się z zapasami, które gromadzą w swoich zamrażarkach. Takie chłodzenie w domowych warunkach to powolny proces, który w przypadku mięsa wpływa też na jego strukturę i końcowe doświadczenie smakowe. Gdyby jednak spróbowali burgera mrożonego metodą IQF, który został prawidłowo przechowany i perfekcyjnie przygotowany, byliby zaskoczeni – i naprawdę zadowoleni z rezultatu. IQF to technika, która zachowuje wszystkie zalety świeżego produktu, jednocześnie pozwalając na optymalizację w kluczowych obszarach gastronomii. Burgery Skłodowscy są smaczne, soczyste i pyszne – a co najważniejsze, cały proces ich produkcji został zaplanowany z poszanowaniem środowiska i zasobów naturalnych

Justyna Dąbrowska-Malinowska, dyrektorka sprzedaży w Skłodowscy

W naszej strategii biznesowej również uwzględniamy kwestie związane z zarządzaniem i transparentnością. Stawiamy na przejrzystość, a przed nami pierwszy raport – audyt naszych działań w zakresie ESG. Dbałość o praktyki zrównoważonego rozwoju jest nie tylko integralną częścią DNA naszej firmy, ale również kluczowym elementem budowy zaufania naszych klientów i partnerów.

Jesteśmy przekonani, że odpowiedzialne podejście do biznesu to klucz do przyszłości. Nie chcemy jedynie sprzedawać wołowiny – chcemy robić to w sposób, który respektuje zasoby naturalne i promuje wartości zdrowego żywienia. Naszym celem jest być partnerem dla restauracji, które podzielają nasze zaangażowanie w ochronę środowiska i dbałość o jakość żywności. Razem możemy tworzyć społeczność, która kształtuje przyszłość gastronomii w zrównoważony i odpowiedzialny sposób.


Jesteśmy przekonani, że technologia IQF to przyszłość polskiej gastronomii, łącząc w sobie najwyższą jakość, oszczędność czasu i zasobów oraz dbałość o środowisko. W Skłodowskich wierzymy, że innowacyjne podejście do produkcji żywności nie tylko poprawia jakość serwowanych potraw, ale także wspiera bardziej zrównoważone praktyki. Zachęcamy właścicieli restauracji, foodtrucków i barów do wypróbowania naszych burgerów i przekonania się, jak technologia IQF może odmienić ich biznes. Wspólnie możemy tworzyć smaczniejsze, zdrowsze i bardziej odpowiedzialne jedzenie dla naszych klientów. Dowiedz się więcej na stronie internetowej: https://sklodowscy.co/


foto: mat. partnera

Reklama