Zaskakujące nowości od E.Wedel: czekolada i batony wzbogacone o magnez

Zaskakujące nowości od E.Wedel: czekolada i batony wzbogacone o magnez

Marka E.Wedel wprowadza do swojego portfolio nową linię produktów Wedel plus magnez. Pyszne nowości, wśród których znajdziemy zarówno czekolady, jak i batony, wzbogacone dodatkową ilością magnezu. Produkty z nowej linii są już dostępne w sklepach w całej Polsce.

Niezwykła moc magnezu

Magnez jest jednym z podstawowych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych i biochemicznych, zachodzących w naszym ciele. 

Magnez jest składnikiem odżywczym występującym w wielu produktach spożywczych. Wśród najbogatszych jego źródeł można wymienić: nasiona i pestki (np. pestki dyni, nasiona lnu, nasiona sezamu), orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych oraz kakao.

A kakao to kluczowy składnik czekolady! Dlatego też marka E.Wedel poszła o krok dalej i wprowadziła do swojego portfolio nową linię produktów funkcjonalnych wzbogaconych o magnez, czyli pyszne połączenie przyjemnego z pożytecznym!

Na przestrzeni kilku ostatnich lat obserwujemy dynamiczny wzrost wartości sprzedaży w kategorii Countlines. Tylko w 2023 roku kategoria batonów impulsowych wygenerowała ponad 4 miliardy złotych i wzrosła prawie o 20% w stosunku do roku poprzedniego. Warto również podkreślić rosnące znaczenie batonów funkcjonalnych (muesli bars), które zwiększyły swój udział w całej kategorii w ujęciu YoY ponad dwukrotnie. Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostów oraz obecne trendy rynkowe i konsumenckie, chcieliśmy wprowadzić do portfolio Wedla coś nowego, a zarazem innego. Postanowiliśmy połączyć przyjemność, która jest w naszym wedlowskim DNA, z megatrendem żywności funkcjonalnej. Dlatego w 2024 roku wkraczamy do segmentu produktów health & wellness z „najpyszniejszym magnezem dostępnym na rynku”. Linia Wedel plus magnez została wzbogacona magnezem, tak aby jedna porcja produktu (2 paski czekolady lub 1 baton) dostarczała min. 30% dziennego zapotrzebowania** na ten składnik. Do produkcji naszych czekolad i batonów wykorzystaliśmy cytrynian magnezu, który powszechnie uznawany jest jako dobrze przyswajalna forma tego składnika. Jeśli szukasz dodatkowych źródeł magnezu, sięgnij po naszą nowość Wedel plus magnez. Oryginalny smak wedlowskiej czekolady, który kochają wszyscy, i funkcjonalny dodatek, jakim jest magnez*, który wpływa pozytywnie na samopoczucie, dodaje energii oraz wspiera koncentrację.

Krzysztof Bogacz, Dyrektor Marketingu w LOTTE Wedel

Połącz przyjemne z pożytecznym!

W nowym portfolio produktowym od E.Wedel każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośników klasycznych tabliczek czekolady ucieszy fakt, że w linii Wedel plus magnez znajdziemy zarówno propozycję mleczną, jak i gorzką 50%. Już dwa paski czekolady dostarczą 40 proc. referencyjnej wartości spożycia magnezu.

Ale to nie wszystkie produkty, które dostępne są w nowej linii. W ramach niej znajdziemy także aż cztery rodzaje batonów: dwa czekoladowe i dwa wegańskie bez czekolady na bazie daktyli. Batony daktylowe są bez dodatku cukru (zawierają naturalnie występujące cukry).

Każda z propozycji charakteryzuje się wyśmienitym smakiem, wysoką zawartością magnezu (1 baton pokrywa min. 30 proc. referencyjnej wartości spożycia magnezu – RWS) i pysznymi dodatkami, takimi jak suszone owoce czy orzechy.

Jedna linia na wiele okazji

Marka E.Wedel doskonale wie, jak ważna jest w życiu przyjemność i że nie warto jej sobie odmawiać. Dlatego Wedel plus magnez to szybka i łatwa, a przede wszystkim przyjemna możliwość na uzupełnienie magnezu. Na co dzień, na weekend, do pracy i po pracy.

W E.Wedel wierzymy, że dbanie o siebie może być przyjemne i smaczne. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy dodatkowej energii w ciągu dnia, chcemy wesprzeć koncentrację, czy szukamy wartościowej przekąski po aktywności fizycznej* – Wedel plus magnez znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach.

Krzysztof Bogacz, Dyrektor Marketingu w LOTTE Wedel

fot.: materiały prasowe

*Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni oraz w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych i przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. 

**RWS, czyli Referencyjna Wartość Spożycia, wskazuje, jakie jest dzienne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze dla przeciętnej osoby dorosłej.

Reklama