SM Mlekpol z wyróżnieniem za budowę biogazowni. Czym się wyróżnia?

SM Mlekpol z wyróżnieniem za budowę biogazowni. Czym się wyróżnia?

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol otrzymała wyróżnienie w kategorii „Wdrażanie Gospodarki Obiegu Zamkniętego” za budowę biogazowni przy zakładowej oczyszczalni ścieków w Grajewie. Finał VII edycji Stena Circular Economy Award odbył się 23 kwietnia w Warszawie, a nagrodę w imieniu firmy odebrała Anna Goliczewska, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju. 

Biogazowania w Grajewie

Biogazownia w Grajewie to jedna z ważniejszych inwestycji SM Mlekpol uruchomionych w 2023 roku. Jej budowa jest ważnym elementem polityki energetycznej firmy, zakładającej wdrażanie przyjaznych dla środowiska rozwiązań, zgodnych ze strategią zrównoważonego rozwoju. 

Biogazownia umożliwia produkcję odnawialnej, zielonej energii, poprzez jej odzysk z odpadów, które wcześniej trafiałyby do utylizacji. Efekty ekologiczne inwestycji to m.in.: redukcja emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie zapotrzebowania na paliwa kopalne, zmniejszenie ilości odpadów- ich dalsze wykorzystanie i wydłużenie cyklu życia, czy produkcja środka poprawiającego właściwości gleby. Wszystkie te aspekty umożliwiają osiągnięcie zamkniętego obiegu materii oraz energii, co jest fundamentem gospodarki cyrkularnej.

Bez zewnętrznych źródeł energii

Tym, co wyróżnia grajewską biogazownię Mlekpolu na tle innych tego typu inwestycji, jest innowacyjny układ suszenia i pakowania osadu pofermentacyjnego. Suszarnia wykorzystuje ciepło odpadowe powstające podczas pracy silnika kogeneracyjnego i nie potrzebuje dostarczenia energii z zewnętrznych źródeł ciepła.

Od 2021 roku nie używamy już węgla kamiennego, produkujemy też własną energię elektryczną z paliw niskoemisyjnych oraz źródeł odnawialnych – naszym celem jeszcze przed 2030 rokiem jest zaspokojenie 50% zapotrzebowania wszystkich czternastu zakładów przetwórczych na to medium. Ponadto racjonalnie gospodarujemy energią i wodą. Wyróżnienie, które dziś odbieram, to wyraźny sygnał, że rynek dostrzega i docenia trudną pracę naszej Spółdzielni nad minimalizacją wpływu produkcji mleczarskiej na środowisko naturalne.

mówiła podczas uroczystości Anna Goliczewska

Konkurs Stena Circular Economy Award (SCEA) został zainicjowany w 2017 roku i jest pierwszym konkursem w Polsce, który ma na celu nagrodzenie m.in. firm – Liderów GOZ – które wdrażają lub promują gospodarkę obiegu zamkniętego. W skład jury konkursu wchodzą eksperci z obszaru gospodarki cyrkularnej oraz zrównoważonego rozwoju.

Wyróżniony w VII edycji Stena Circular Economy Award Mlekpol to jedna z największych spółdzielni mleczarskich w Polsce i w Europie oraz lider ekologicznych zmian w branży. Dzięki swoim inwestycjom z zakresu energetyki, firma systematycznie ogranicza wpływ na środowisko naturalne, gwarantując zakładom bezpieczeństwo energetyczne, a konsumentom – pewność, że ich ulubione produkty powstają w zrównoważony sposób.


foto: mat. prasowe

Reklama