Polacy polubili gruzińskie wina. Eksport rośnie w dwucyfrowym tempie

Polacy polubili gruzińskie wina. Eksport rośnie w dwucyfrowym tempie

Ponad półtora miliona litrów – tyle gruzińskiego wina przyjechało do Polski w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2024 roku. W perspektywie rok do roku dwucyfrowy wzrost zanotowano zarówno w wolumenie, jak i wartości – wynika z danymi National Wine Agency of Georgia.

Gruzińskie wino w Polsce

Jak wskazuje National Wine Agency of Georgia (LEPL), analiza pierwszych trzech miesięcy 2024 roku wskazuje na ożywienie kategorii win z Gruzji. Porównując kwartał do kwartału, wartość wina wyeksportowanego do Polski wzrosła o 22%, a ilość o 26%.

Gruzja uruchomiła nowe rynki eksportowe w 2010 roku, a kilka lat później gruzińska metoda produkcji wina w qvevri o 8000-letniej tradycji została uznana jako część niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości i znalazła się na liście UNESCO. "To wszystko przełożyło się na wzmożoną wymianę handlową także z Polską" – donosi LEPL, agencja podlegająca Ministerstwu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Gruzji utworzona między innymi w celu kontroli i certyfikacji jakości produkcji wina gruzińskiego.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

Z badań przeprowadzonych przez instytut SW Research na zlecenie National Wine Agency of Georgia w 2022 roku, wynika, że wśród osób deklarujących spożycie wina blisko połowa próbowała już wina gruzińskiego i zdecydowana większość tej grupy (89%) je polubiła.

Badanie SW Research na zlecenie LEPL zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie w marcu 2022 roku. W ramach badania przeprowadzono 1005 ankiet z próbą Polek i Polaków deklarujących spożycie wina przynajmniej od czasu do czasu.


foto: mat. prasowe

Reklama