Handlowy gigant tworzy supermarket w pełni nadający się do recyklingu

Handlowy gigant tworzy supermarket w pełni nadający się do recyklingu

Liczącą ponad 11 tysięcy sklepów nimiecka ieć Edeka zapowiada rewolucję w budowie placówek handlowych. Detalista zamierza stworzyć sklep, jakiego jeszcze na terenie tego kraju nie było. Chodzi o placówkę handlową nadającą się do recyklingu lub ponownego wykorzystania. 

W pełni recyklingowany supermarket

Do budowy supermarketu detalista wykorzysta konstrukcję z drewnianych klocków, tzw. BRIQ, które układa się jedna na drugiej łącząc ze sobą za pomocą kołków z drewna bukowego. Edeka całkowicie zrezygnuje ze sztucznych łączników. Detalista otrzymał już pozwolenie na budowę. Otwarcie zaplanowano na wiosnę 2025 roku.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Poza konstrukcją z drewnianych klocków, sklep zyska także drewniany dach oraz elewację. 

W porównaniu do tradycyjnych konstrukcji litych i konstrukcji żelbetowych, konstrukcje drewniane w tym systemie stanowią dla nas bardziej przyjazną dla środowiska alternatywę. Oznacza to, że podczas budowy budynku powstaje około 50 procent mniej emisji CO2 w porównaniu z konwencjonalnymi metodami budowlanymi.

Ben Balon, kierownik projektu w EDEKA Minden-Hannover

Jak dodaje kierownik projektu, nowy sklep Edeka ma być nie tylko miejscem codziennych zakupów, ale także wizytówką zrównoważonego budownictwa. Nieruchomość otrzyma także instalację fotowoltaiczną, która jest obecnie obowiązkowa w sklepach Edeka.


foto: mat. prasowe