Do tego drinka potrzeba tylko kilku składników. Sprawdzi się na majówkę

Do tego drinka potrzeba tylko kilku składników. Sprawdzi się na majówkę

Jest pyszny, orzeźwiający i co ważne – łatwy do przygotowania, do tego idealnie komponuje się z przekąskami, sałatkami czy pizzą. Spritzer lub szprycer, jak określa go wielu, to nic innego, jak połączenie wina i wody. Legendy głoszą, że już starożytni Grecy doceniali zalety takiego trunku. Z produktami firmy Henkell Freixenet Polska przygotowanie szprycera nigdy nie było tak proste. Mionetto Prosecco oraz Mionetto Aperitivo to duet doskonały! Także w wersji bezalkoholowej.

Spritz – historia tego drinka sięga wiele lat wstecz

Orzeźwiające szprycery to doskonały pomysł na upalne dni. Nie tylko gaszą pragnienie, ale są też doskonałym rozwiązaniem podczas imprez w plenerze.

Spritzer lub szprycer, jak określa go wiele osób, to nic innego jak połączenie wina z wodą. Legendy głoszą, że już starożytni Grecy doceniali zalety tego połączenia. Obecnie spritzer zdecydowanie częściej kojarzony jest jako napój alkoholowy stworzony na bazie wina białego i wody gazowanej. Prekursorami tej wersji koktajlu, według jednej z teorii, są z kolei Węgrzy, dla których spritzer okazał się cudownym remedium na dolegliwości związane z bólem brzucha. Jest to jednak tylko jedna ze znanych wersji. Inna odnosi się do popularnego Venetian Spritz, który jest częścią kultury weneckiej od ponad dwóch stuleci. Jego korzenie sięgają XIX wieku, kiedy to imperium Habsburgów okupowało Wenecję. Teoria głosi, iż żołnierze stacjonujący w regionie uznali, że lokalne, włoskie wino jest zbyt mocne jak na ich gust i zaczęli rozcieńczać je wodą. Doprowadziło to do powstania spritza, który pierwotnie był wytwarzany właśnie z białego wina i wody sodowej. Z biegiem czasu przepis ewoluował.

Tomasz Potrzebowki, międzynarodowy ekspert ds. rozwoju rynku wina w firmie Henkell Freixenet Polska

W 1919 roku, na targach w Padwie, zaprezentowano niezwykle popularny obecnie likier o smaku gorzkich pomarańczy, a chwilę po tym wydarzeniu, powstał pomysł dodania go do tradycyjnego spritza. Następnie wino spokojne ustąpiło miejsca prosecco i tak oto powstał koktajl, który znamy dzisiaj.

Venetian Spritz to nie tylko napój, ale kulturowy symbol Wenecji. Jego pochodzenie i ewolucja na przestrzeni lat uczyniły z niego uwielbiany koktajl, którym cieszą się ludzie na całym świecie.

Tomasz Potrzebowki

Koktajl jest prosty w przygotowaniu, więc i podatny na przeróżne modyfikacje. Dodawać do niego można wytrawny wermut, gin, owocowe likiery, a także zioła lub świeże owoce – cytrusy, maliny czy truskawki. 

Przepis na drinka Mionetto Spritz

"Złożenie" kultowego pomarańczowego drinka jest niezwykle proste z produktami marki Mionetto:

  1. Wystarczy połączyć ulubione prosecco Polaków – Mionetto Prosecco z Mionetto Aperitivo,
  2. Dodać odrobinę wody gazowanej, lód oraz plaster pomarańczy i Mionetto Spritz gotowy! 

Tak przygotowany koktajl to idealny towarzysz dla przekąsek, sałatek czy pizzy.

Bezalkoholowy Spritz Free

Tych, którzy chętniej wybierają jednak napoje bezalkoholowe, z pewnością ucieszy informacja, że na sklepowych półkach zadebiutował właśnie nowy produkt firmy Henkell Freixenet Polska – Mionetto Aperitivo Alcohol Free. W połączeniu z Mionetto Alcohol Free 0.0%, pozwala na przygotowanie bezalkoholowej wersji drinka – Mionetto Spritz Free.

Konsumenci, na bazie naszych produktów z linii Mionetto, mogą przygotować także wersję „low alco”, czyli napój o obniżonej zawartości alkoholu. Wystarczy tylko połączyć Mionetto Alcohol Free 0.0 % z Mionetto Aperitivo lub Mionetto Prosecco z Mionetto Aperitivo Alcohol Free. Zachęcamy do zabawy, możliwości i dopuszczalnych kombinacji jest wiele, komponujmy koktajle tak, jak lubimy najbardziej!

Anna Pawłowska-Kruzińka, szef działu rozwoju biznesu i komunikacji w firmie Henkell Freixenet Polska.

Warto podkreślić, że Mionetto Aperitivo zostało starannie przygotowane według włoskiej receptury. Słodko-gorzki smak to jego znak rozpoznawczy.

Połączenie smaku dojrzewających w śródziemnomorskim słońcu, soczystych pomarańczy z niezwykle lekką, orzeźwiającą, subtelnie owocowo-kwiatową nutą Mionetto Prosecco, tworzy przepis na udane lato.

Hanna Hausman, kierownik marketingu w firmie Henkell Freixenet Polska.

Ideał świętowania od 1887

Mionetto to jedna z najważniejszych marek w  portfolio Grupy Henkell Freixenet. Wino pochodzi z włoskiego regionu Treviso i wytwarzane jest nieprzerwanie od 1887 roku. To zdecydowany lider na polskim rynku prosecco – numer "1" jeśli chodzi o wartość sprzedaży. Badania wskazują, że Mionetto rośnie trzy razy szybciej niż cała kategoria prosecco[1].

Na sklepowych półkach – oprócz klasycznego Mionetto Prosecco – można znaleźć także wersję rosé,  biologico czy  Mionetto Alcohol Free 0.0%.


foto: mat. prasowe

[1] Henkell Freixenet za NielsenIQ, Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska (Food) Sprzedaż wartościowa, zmiana sprzedaży wartościowej, w okresie w1 2023 – w52 2023 vs. w1 2022 – w52 2022, w kategorii: Wina musujące segment: Prosecco