Co poziom wydatków na grilla mówi o Polakach? Eksperci analizują wyniki sondażu

Co poziom wydatków na grilla mówi o Polakach? Eksperci analizują wyniki sondażu

Majówka to czas, w którym wiele Polek i wielu Polaków oficjalnie inauguruje sezon grillowy rozpalając skwierczący brykiet. Zanim jednak nastąpi ten uroczysty moment, wszyscy ruszają na zakupy. Co trzecia osoba wyda wtedy jednorazowo od 50 do 100 zł. Prawie drugie tyle przeznaczy od 100 do 150 zł. Co to o nich mówi? Eksperci nie szczędzą analiz.

Powiedz, ile wydasz na majówkę, a powiem ci kim jesteś?

UCE RESEARCH i Grupy BLIX spytali Polaków o ich plany majówkowe. W sondażu skupili się na zakupach poprzedzających wielkie grillowanie. Okazało się, że największa część Polek i Polaków, który będą grillować w weekend majowy, jednorazowo wyda od 50 do 100 zł. Na odpowiedź tę wskazało 34,5%. Na drugim miejscu wskazywany jest przedział od 100 do 150 zł – 31,7%, a na trzecim – od 150 zł do 200 zł – 14,2%. 

Komentujący dane eksperci wyszli o krok dalej. Zaczęli analizować konsumentów na podstawie ich wydatków. Jakie wnioski wyciągnęli?

Wydajesz do 100 zł? Sprawdź, co to o Tobie mówi

Według Marcina Lenkiewicza osoby, których wydatki na grilla wynoszą od 50 do 100 zł to konsumenci, którzy skupią się prostych produktach, takich jak kiełbasa czy karkówka. "Te artykuły są najpopularniejszymi wyborami Polaków. Można je kupić w przystępnych cenach. Wydaje się, że ww. grupa preferuje bardziej kameralne spotkania grillowe, być może w najbliższym gronie rodzinnym" – zauważa ekspert.

Ta kwota sugeruje, że lubisz eksperymenty

W drugiej kolejności wskazywany jest przedział od 100 do 150 zł – 31,7%. Zdaniem dr Krzysztofa Łuczaka, konsumenci, którzy zamierzają wydać taką kwotę, mogą być bardziej skłonni do eksperymentowania z różnymi rodzajami mięsa lub produktów grillowych o wyższej jakości. "Mogą też być gotowi zainwestować trochę wyższą sumę pieniędzy, aby zaoferować swoim gościom większy wybór dań lub bardziej wyszukane składniki. Mogą nimi być grillowane ryby i warzywa czy szaszłyki" – komentuje.

Majówka na bogato. Kim są osoby, które wydadzą 150-200 zł?

Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazł się przedział od 150 zł do 200 zł – 14,2%. Jak zauważa Marcin Lenkiewicz, są to osoby, które najprawdopodobniej zamierzają zorganizować spotkanie w szerszym gronie i są gotowe zapłacić więcej pieniędzy. "Mogą być też bardziej skłonne do eksperymentowania z różnymi rodzajami mięsa, ryb, warzyw czy dodatków. A bardziej wyszukane dania są przeważnie droższe niż standardowe produkty na grilla" – tłumaczy ekspert.

Kto wydaje do 50 zł?

Najniższą kwotę, czyli wydatki na majówkę do 50 zł, zadeklarowało 6,9% osób. W opinii dr Łuczaka, mogą być to konsumenci, którzy planują skromne i kameralne spotkania grillowe w gronie kilku najbliższych osób. Jak zauważa ekspert, w grupie tej mogą być także Polki i Polacy poszukujący promocji lub korzystający z tańszych alternatyw. W ten sposób chcą oni ograniczyć koszty.

Te osoby wydają najwięcej pieniędzy na majówkę

Na przedziały od 200 do 250 zł i od 250 do 300 zł wskazało łącznie 9,2% respondentów. Jak komentują eksperci, przedziały te mogą być interpretowane jako wybory osób, które planują bardziej wykwintne spotkania grillowe lub chcą zaoferować swoim gościom wyszukane dania i składniki.

Fakt, że nikły odsetek badanych zadeklarował ponad 300 zł (1,4%), pokazuje, że dla bardzo niewielu osób grillowanie w majówkę jest okazją do wyjątkowego, luksusowego doświadczenia kulinarnego. Dla większości Polaków ta kwota jest już zbyt wysoka lub nieracjonalna, jeśli chodzi o tę okoliczność.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 15-17 kwietnia 2024 roku metodą CAWI przez UCE RESEARCH i Grupę BLIX wśród 1017 konsumentów, którzy zadeklarowali, że w tym roku podczas majówki zamierzają zorganizować grilla.


foto: stockadobe(aldo2016)

Reklama