Rynkiem dostaw jedzenia w Polsce rządzi kilku graczy. Jest wyraźny lider

Rynkiem dostaw jedzenia w Polsce rządzi kilku graczy. Jest wyraźny lider

Rynek dowozów posiłków jest już warty 9,5 mld zł, a zdaniem ekspertów w ciągu najbliższych miesięcy znacznie wzrośnie. Na koniec 2024 roku jego wartość przekroczy 10,2 mld zł. W perspektywie kolejnych czterech lat zwiększy się do 12,9 mld zł. W tym samym czasie rośnie rynek zamówień online. Rządzi nim kilku graczy.

Branża gastronomiczna radzi sobie całkiem dobrze

Według danych firmy doradczej Dun & Bradstreet Poland w 2023 roku w Polsce działało 95 140 lokali gastronomicznych, z czego 60 681 stanowiły restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne. Jest to wzrost o 3,24% wobec 2022 roku. 

Jak czytamy w raporcie, realny wzrost liczby lokali gastronomicznych okazał się być bardziej optymistyczny niż prognozy, które wskazywały, że trudna sytuacja dla rynku gastronomicznego może wiązać się z ich spadkiem. Poza tym na rynku obserwowany jest także wzrost wartości zamówień. Ten przekłada się na wartość rynku.

W 2023 r. wartość rynku dowozów nieznacznie przekroczyła nasze prognozy z zeszłego roku. Szacujemy, że 2024 r. wzrost tego sektora będzie na poziomie 8% i osiągnie wartość 10,227 mld zł, a w ciągu najbliższych 4 lat – do 2028 r. jego wartość osiągnie poziom 12,846 mld zł. Również wartość rynku zamówień online wzrasta – w 2023 r. plasowała się ona na poziomie 4,424 mld zł, a nasze prognozy wskazują, że w ciągu 2024 r. osiągnie poziom 4,9 mld zł

szacuje w raporcie ekspert
Szacunki eksperta wykonane na podstawie publicznie dostępnych danych na zlecenie Stava.
Źródło: Raport o rynku dowozów jedzenia w Polsce

Skąd zamówić jedzenie? Najwięksi gracze na polskim rynku 2024

Autorzy raportu przyjrzeli się także szacowanym udziałom poszczególnych graczy na rynku zamówień online. Zgodnie z wyliczeniami eksperta, liderem rynku zamówień online pozostaje Pyszne.pl odpowiadająca za 37,1% rynku. 

Podobnie jak w minionym roku w Polsce wiceliderem zamówień online jest Glovo, które powiększyło swój udział o 1,3 p.p. rok do roku. Spadkiem natomiast w zakresie udziałów na polskim rynku dostaw online wykazał się UberEats. Z danych wynika, że obecnie odpowiada on za 9,7% udziałów rynku, gdzie w minionym roku było to 12,2%.

Szacunki eksperta wykonane na podstawie publicznie dostępnych danych na zlecenie Stava.
Źródło: Raport o rynku dowozów jedzenia w Polsce

Wolt (po raz pierwszy w zestawieniu) osiągnął udział w rynku dostaw na poziomie 8,5%. Kanały własne restauracji stanowią 24,4% udziału w rynku zamówień online, ale ich pozycja słabnie o 1,8 p.p. wobec poprzedniego roku. Pozostali agregatorzy odpowiadają za 1,6% tego rynku.

Źródło danych: Raport o rynku dowozów jedzenia w Polsce autorstwa Stava. Prezentowane dane na temat wielkości rynku oraz udziałów w rynku poszczególnych podmiotów są szacunkami eksperta wykonanymi na podstawie najlepszych dostępnych ekspertowi informacji oraz - w zakresie, w którym nie wszystkie informacje były ekspertowi dostępne - na podstawie założeń przyjętych w oparciu o pośrednie przesłanki. Prezentowane szacunki mogą się różnić od szacunków wykonanych inną metodą lub uwzględniających dodatkowe informacje, albo dokonanych przy przyjęciu innych założeń. Należy je traktować jako ocenę eksperta, a nie dane reprezentujące w 100% stan faktyczny.


foto: stockadobe(ake1150)

Reklama