Właściciel Biedronki chce kupić chorwackiego giganta. Chodzi o ponad tysiąc sklepów

Właściciel Biedronki chce kupić chorwackiego giganta. Chodzi o ponad tysiąc sklepów

Właściciel sieci sklepów Biedronka, Jeronimo Martins, dołącza do walki o przejęcie chorwackiej sieci sklepów Studenac. Wcześniej taki zamiar wyrazić miał właściciel sklepów Żabka, fundusz CVC Capital Partners. Według szacunków opartych o wyniki EBITDA chorwackiej sieci, może chodzić o transakcję na poziomie 500 mln euro.

O planach Jeronimo Martins pisze lokalny portal Lider Media, powołując się na nieoficjalne źródła. Właściciel Biedronki ma być uważany za najbardziej prawdopodobnego nabywcę sieci Studenac.

Wśród zainteresowanych jest też właściciel Żabki

Zainteresowany zakupem Studenac ma być także właściciel sklepów Żabka, o czym portal Lider Media informował na początku kwietnia. W ten sposób fundusz CVC Capital Partners miałby ponowić próbę wejścia na chorwacki rynek. Wcześniej właściciel Żabki próbował bowiem przejąć inną obecną w tym regionie sieć sklepów Tommy.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

W odpowiedzi na pytania redakcji wiadomoscispozywcze.pl, Jeronimo Martins nie potwierdziło, ani nie zaprzeczyło doniesieniom dotyczącym możliwości przejęcia sieci sklepów Sudenac. "Obecnie Jeronimo Martins jest bardzo skoncentrowane na inwestowaniu na swoich obecnych rynkach - w Polsce, Kolumbii i Portugalii - oraz na przygotowaniu wejścia na Słowację, otwierając pierwsze sklepy jeszcze w tym roku" - przekazało nam biuro prasowe.

Liczba sklepów Studenac w Chorwacji

Sieć sklepów Studenac działa w Chorwacji od 1991 roku. Od 2018 roku marka znajduje się w rękach funduszu private equity zarządzanym przez Enterprise Investors. Od tego czasu liczba pracowników w ramach sieci Studenac zwiększyła się z 2600 do ponad 6200 osób

Na przestrzeni ostatnich lat fundusz inwestował znaczne środki w rozbudowę chorwackiej sieci. Tylko na przestrzeni trzech lat (od 2018 do 2021) mowa o ponad 500 milionach HRK (około 290 milionów PLN), które przeznaczono na działalność operacyjną. W tym czasie znacznie rosła także (głównie za sprawą akwizycji) liczba sklepów Studenac.

W 2022 roku, po przejęciu 300 placówek Lonia, liczba sklepów Studenac przekroczyła 1000 placówek. W ostatnich latach Studenac przejął także między innymi sklepy sieci Sonik, Bure Trgovina, Duravit Trgovina czy Toni Market, Spar Trgovina i Strahinjčica. Akwizycje te przełożyły się na zwiększenie liczby sklepów Studenac o około 150 sklepów.


foto: mat. redakcji

Reklama