Amazon zaprzecza, aby technologia Just Walk Out opierała się na pracownikach z Indii

Amazon zaprzecza, aby technologia Just Walk Out opierała się na pracownikach z Indii

Błędne doniesienia, że ​​technologia "Just Walk Out" opiera się na pracownikach obserwujących zakupy klientów z daleka są nieprawdziwe – donosi Amazon odpowiadając tym samym na zarzuty serwisu technologicznego The Information. Te dotyczy stosowanego przez detalistę rozwiązania, które zamiast polegać na sztucznej inteligencji, miało działać za sprawą ludzkich weryfikatorów z Indii. 

Śledztwo wykazało ułomność AI w sklepach Amazona

W pierwszej połowie kwietnia serwis The Information przeprowadził śledztwo, które miało ujawnić rzeczywistość technologii stojącej za sklepami Amazon Fresh. Rozwiązanie "Just Walk Out", dzięki licznym kamerom i sensorom, miało umożliwiać klientom bezproblemowe wejście do placówki, zabranie produktów z półek oraz zdalną płatność bez podchodzenia do kasy. Nad wszystkim czuwać miała sztuczna inteligencja analizująca ruchy klientów.

Jak informował serwis, działanie sztucznej inteligencji okazało się niewystarczające. Amazon miał zatrudnić tysiąc Hindusów, którzy to zdalnie mieli zajmować się weryfikowaniem nagrań ze sklepów. Do sprawy odniósł się technologiczny gigant.

Amazon stanowczo zaprzecza

W środowym komunikacie Amazon zaprzeczył doniesieniom jakoby technologia "Just Walk Out" miała opierać się na ludzkich weryfikatorach, którzy zdalnie mieliby obserwować zakupy klientów. 

"Współpracownicy nie oglądają na żywo wideo kupujących w celu generowania rachunków – robią to automatycznie algorytmy widzenia komputerowego. Nie różni się to od innych systemów sztucznej inteligencji, w których przywiązuje się dużą wagę do dokładności, a w przypadku których częstymi weryfikatorami są ludzie" – informuje Amazon.

Firma dodaje przy tym, że większość systemów AI jest stale ulepszana poprzez dodawanie adnotacji do syntetycznych (wygenerowanych przez sztuczną inteligencję) i rzeczywistych danych zakupowych. To właśnie za ten etap mieli być odpowiedzialni ludzcy pracownicy

Jak działa ze sklepów Amazon Fresh?

Technologia Just Walk Out wykrywa, kiedy dłoń kupującego wchodzi w interakcję z produktem na półce. Kiedy tak się dzieje, algorytmy uczenia maszynowego upewniają się, że do wirtualnego koszyka kupującego zostanie dodany właściwy produkt. Jak donosi Amazon – wszystko to odbywa się bez żadnej konkretnej wiedzy o danej osobie.

Gdy kupujący wchodzi do sklepu, technologia łączy go z metodą płatności i przypisuje tymczasowy kod numeryczny, który służy jako unikalny podpis cyfrowy kupującego podczas jego zakupów. System zachowuje kod przez cały czas pobytu kupującego w sklepie. Kiedy klient wychodzi, kod znika. Przy kolejnych zakupach generowany jest nowy kod.


foto: mat. prasowe