Upfield przeprowadza transformację energetyczną w katowickim zakładzie

Upfield przeprowadza transformację energetyczną w katowickim zakładzie

Upfield, wiodący producent branży spożywczej, we współpracy z Dalkią Polska, podejmuje kolejne kroki na rzecz dekarbonizacji źródeł energii. Zmiany dotyczą zakładu firmy w Katowicach.

Po budowie nowoczesnej kotłowni parowej o wydajności 12 t/h, Upfield decyduje się na kolejny istotny ruch. Tym razem firma zmierza do zastąpienia istniejącego kotła gazowego bardziej ekologicznym i nowoczesnym kotłem elektrycznym, dążąc do dalszego obniżenia swojego śladu węglowego i osiągnięcia celów dekarbonizacyjnych własnego zakładu.

Projekt skupi się na instalacji elektrycznego kotła oporowego w istniejącej kotłowni gazowej, zachowując jednocześnie odpowiednią jakość wody zasilającej. Przeprowadzono badania nad 4 wariantami kotłów, co zaowocowało wyborem optymalnego rozwiązania.

Marek Zdanowicz, prezes zarządu spółki Dalkia Polska Solutions

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń, Dalkia Polska dostarczy nowoczesny, szybko reagujący kocioł elektryczny o mocy 5,5 MWe i zdolności generowania 7500 kg/h pary, który zostanie zainstalowany w istniejącej kotłowni gazowej. W ramach projektu zrealizowana zostanie także budowa linii zasilającej kocioł o napięciu 15 kV z transformatorową stacją 15/0,69 kV. 

Realizowany projekt wspiera zarówno efektywne zarządzanie zasobami, jak i przyczynia się do istotnej redukcji śladu węglowego. Oczekujemy, że to nowe wdrożenie przyniesie oszczędności emisji CO2 o ok. 3800 ton rocznie.

Andrzej Guzik, dyrektor zakładu Upfield w Katowicach

Obecne działania są kolejnym etapem współpracy pomiędzy Dalkią Polska a Upfield nad modernizacją i zwiększeniem efektywności energetycznej zakładu, która rozpoczęła się w 2022 roku. Uruchomienie nowego kotła planowane jest jeszcze w tym roku. 


foto: mat. prasowe